Vlasti u Tokiju pokušavaju spriječiti moguće taljenje triju reaktora u nuklearnom kompleksu Fukushima, oštećenom u tsunamiju, što je najteža nuklearna havarija u svijetu od nesreće u Černobilu 1986. godine. 'U ovome trenutku nije riječ o ozbiljnoj prijetnji za javno zdravlje', rekao je tajnik UN-ova znanstvenog Odbora za učinke atomskog zračenja Malcolm Crick.
Pročitajte i ovo
Premijer: Situacija je 'smrtno ozbiljna'
Visok stupanj opasnosti, poslane nove snage
Radijacija stagnira
Raste nada da je voda došla do bazena u reaktoru 3, stigla i struja
>> VIDEO: Nova ekplozija u japanskoj nuklearki Fukushima
>> Nestabilni reaktori i niz problema u četiri nuklearne elektrane
>> Probudio se vulkan, najavljen novi potres
'Neće se dogoditi ništa slično Černobilu. Tamo je reaktor radio punom snagom kad je eksplodirao', dodao je Crick. Iz područja oko nuklearke Fukushima zbog opreza je evakuirano oko 140 tisuća ljudi. Povišene razine radioaktivnosti zabilježene su i nuklearki Onagawa, ali su japanske vlasti priopćile da su nova mjerenja pokazala da je razina pala na normalnu.
Crick je dodao da je u djelomičnom taljenju reaktora u američkoj nuklearki Otok tri milje 1979. godine oslobođena samo manja količina radijacije, a ta se nesreća smatra težim incidentom od sadašnjih oštećenja u japanskim nuklearkama. 'Mnogi su ljudi bili izloženi radijaciji nakon Otoka tri milje. Razine radijacije bile su mjerljive, ali u smislu ljudskog zdravlja to nije bilo ništa', rekao je Crick.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) također je priopćila da su zdravstveni rizici zbog oštećenja nuklearki u Japanu 'prilično niski'. Japanska meteorološka agencija priopćila je da vjetrovi u nedjelju pušu od Fukushime prema oceanu. 'Smjer vjetra je dobar za narod Japana. Mislim da neće biti problema ni za druge zemlje', rekao je ravnatelj švedske agencije za atomsku sigurnost Lennart Carlsson. Američka nuklearna agencija NRC također je objavila da ne očekuje da će 'bilo kakva štetna razina' radijacije doći do američkih obala. (Hina)