U tom su istraživanju, nazvano Interheart, znanstvenici pratili 16.000 pacijenata koji su preživjeli infarkt između 1999. i 2003. u cijelom svijetu, za razliku od ranijih radova koji su razmatrali samo oboljele u razvijenim zemljama, objasnio je jedan od glavnih autora tog istraživanja Salim Yusuf.
Pročitajte i ovo
Gorko-slatki podaci
Hrvati vole domaće, ali ga nema dovoljno: Pogledajte što ćemo morati uvoziti od voća i povrća
Udar na budžet
Cijene voća i povrća eksplodirale: Nekima je cijena u mjesec dana porasla i više od 50 posto
Pacijenti su ispunili i upitnik o prehrambenim navikama, na temelju 19 skupina hrane koji sadrže dobre i one sastojke koji štete zdravlju vodeći računa o prehrambenim sklonostima svake zemlje.
Istraživači su otkrili kako ovisnici o prženoj hrani, slanim grickalicama, jajima i mesu, 'zapadnog' režima nose dodatnih 35 posto opasnosti od infarkta od onih koji jedu malo ili uopće ne jedu prženu hranu i meso, bez obzira na zemlju u kojoj žive.
Osobe koje poštuju 'oprezan režim' bogat sirovim ili kuhanim povrćem i voćem, imaju 30 posto manje izgleda da će doživjeti srčani udar od onih koje jedu malo voća i povrća, naglašava istraživanje.
Treći tip prehrane, 'istočni režim', u kojem se zastupljeni tofu i soja sos, malo utječe na infarkt. Tofu sadrži tvari koje štite srce, ali ih anulira soja sos, s visokim udjelom soli, prema istraživanju objavljenom u Circulation, časopisu American Heart Association.
'Ranije smo vodili istraživanja u zapadnim zemljama u kojima su srčane bolesti prevladavale prije 25 od 30 godina', rekao je profesor Yusuf s medicinskog sveučilišta McMaster u Kanadi.
'Ali broj srčanih udara sve je veći u zemljama u razvoju, gdje 80 posto karidovaskularnih bolesti pogađa stanovnike siromašnijih ili zemalja s prosječnim primanjima, djelomično i jer sve više ljudi prihvaća zapadni tip prehrane', zaključio je.