U časopisu The British Medical Journal, na koji se poziva BBC, navodi se da u 1.300 odraslih osoba koje nemaju simptoma srčanih bolesti, uzimanje aspirina, lijeka koji može izazvati krvarenje u želucu, nema pozitivnih učinaka.
Pročitajte i ovo
"Puni sreće i ponosa"
FOTO Helikopter Black Hawk u akciji: Prevezli srce za transplantaciju iz Zadra u Zagreb
Od matičnih stanica
Znanstvenici uzgojili ljudsko srčano tkivo!
Otkrića škotskih znanstvenika proturiječe brojnim uputama koje predlažu dijabetičarima da se uzimanjem aspirina štite od visokog rizika srčanog i moždanog udara.
No postoje visokorizične skupine kojima je lijek potreban, drže stručnjaci, pa je tako aspirin učinkovit kod pacijenata koji već imaju srčanih tegoba ili su imali infarkt, ili im je dijagnosticirana bolest srčanih arterija.
Kod njih aspirin može smanjiti opasnost od budućih udara za oko 25 posto.
BBC navodi da u Velikoj Britaniji oko dva milijuna ljudi starijih od 40 godina ima dijabetes.
Oko 80 posto osoba s dijabetesom umire od kardiovaskularnih bolesti, što uključuje srčani i moždani udar. Dnevna doza aspirina preporučuje se kao 'preventivan' tretman u tim skupinama.
Voditeljica studije, profesorica Jill Belch sa Sveučilišta Dundee upozorava i na opasnost aspirina jer može izazvati krvarenje u probavnom sustavu.
Belch drži da se otišlo predaleko s prepisivanjem aspirina i poziva liječnike da 'ponovno razmisle o njegovoj uporabi kao primarnoj prevenciji'.
Profesor Peter Sever, stručnjak za kliničku farmakologiju i terapiju na Imperial Collegeu London, smatra da je studija vrlo važna jer potvrđuje zabrinutost zbog vrlo širokog prepisivanja aspirina bez dokaza o njegovoj cjelokupnoj koristi.
Liječnici preporučuju pacijentima da ipak ne podliježu panici i neka ne prestanu uzimati aspirin.