NASA i američki predsjednik Joe Biden svijetu predstavili najdublju fotografiju svemira ikad snimljenu
Piše Branimir Vorša,
12. srpnja 2022. @ 00:34
komentari
Slika nije dostupna
Svijetu je prikazana slika svemira najviše rezolucije u infracrvenom spektru dosad viđena, koja je snimljena NASA-inim najnovijim svemirskim teleskopom James Webb. Riječ je ujedno o najdubljoj fotografiji svemira dosad snimljenoj.
Podijelite
Prvu fotografiju NASA-inog najnovijeg svemirskog teleskopa James Webb predstavio je američki predsjednik Joe Biden u posebnom live streamu, tijekom brifinga u Bijeloj kući.
NASA-in šef Bill Nelson pojasnio je američkom predsjedniku što zapravo predstalvjena prva slika s teleskopa James Webb predstavlja. Zamislite zrno pijeska. Zapravo vidite jedan vrlo mali dio svemira, rekao je Nelson.
Prikazana slika jata galaksija SMACS 0723 prepuna je detalja. Tisuće galaksija, uključujući najslabije objekte ikada opažene u infracrvenom zračenju, prvi put su se pojavile su se u Webbovom vidokrugu.
Svijetlo koje vidite iz jedne od tih svijetlih točkica, staro je 13 milijardi godina,naglasio je Nelson. Dodao je da će Webb gledati još i dublje (dalje) u prošlost.
S ovim teleskopom moći ćemo dati odgovore na pitanja za koja još ne znamo niti da postoje, istaknuo je na kraju Nelson te spomenuo i doprinos drugih međunarodnih institucija koje su surađivale s NASA-om na projektu James Webb svemirskog teleskopa.
NASA planira u utorak predstaviti prvu seriju fotografija teleskopa James Webb u puno više detalja. Puno predstavljanje će započeti u 16:30 sati po hrvatskom vremenu.