Od Velikog praska, tj. postanka svemira, prošlo je oko 14 milijardi godina. Da smo jedan takav sat imali onda, pitanje je bi li danas doista bio 10. ožujak 2012.
>> 'Prije Velikog praska postojao je drugi svemir'
Novi atomski sat trebao bi biti čak 100 puta precizniji od današnjih atomskih satova koji se koriste za namještanje vremena mobilnih mreža i GPS sustava diljem svijeta. Novi će sat korisitit novu tehnologiju gdje je 'klatno' neutron unutar atoma, a ne elektroni oko njega, što će mu dati veću preciznost.
'To je oko 100 puta preciznije od najboljih atomskih satova koje imamo danas', kazao je profesor Victor Flambaum sa Sveučilišta u Nevadi. 'To će omogućiti znanstvenicima da testiraju temeljne teorije fizike na neviđenoj razini preciznosti i dati im neusporediv alat za primjenu u istraživanju fizike. Cilj sustava nove generacije je istražiti krajnje nedostupna područja uz ekstremnu preciznost mjerenja. To je nemoguće uz pomoć atomskih satova koji se trenutno koriste'.
‘Atomski satovi kao 'klatno' koriste elektrone koji orbitiraju oko atoma. No, mi smo pokazali da se korištenjem lasera elektroni mogu orijentirati na vrlo specifičan način. Može se koristiti neutron koji orbitira oko atomske jezgre kao klatno, čineći tzv. atomski sat s nenadmašnom preciznošću', kazao je profesor.
-
Biskup se ispričao
Crkveni seks-skandal! Svećenici se uz viagru družili s muškom prostitutkom, zabava je toliko izmakla kontroli da je pozvana hitna, ali i policija
-
Kupaonica gori
Uključio perilicu rublja pa se neugodno iznenadio: Pazite što držite na njoj, evo što se dogodilo Zagrepčaninu
-
POSLAO APEL
Otac nestalog 19-godišnjeg Gabrijela za Dnevnik Nove TV: "Trebao je doći kod mene, imao je kupljenu avionsku kartu"