U izjavi za program na hrvatskom jeziku Radio Subotice Žigmanov je rekao kako je teško očekivati da će izvođenje dokaza o zločinima koji su u to ime počinjeni imati učinak 'suočavanja s prošlošću', jer 'ambijent u Srbiji trenutačno nije takav'.
Pročitajte i ovo
Sastanak u Breganconu
Emmanuel Macron primio britansku premijeru May kako bi razgovarali o Brexitu
Vruće u Europi
Nezapamćeno ljeto: Suše pogađaju Veliku Britaniju, Švedskom haraju nezapamćeni požari
'I dalje postoji nekakav trivijalizirani odnos glede toga cijelog
korpusa problema, tako da sumnjam da će uslijediti neka vrsta katarze. Naprotiv, mislim da će ovo podsjećanje na događaje tijekom devedesetih rehabilitirati neke procese i neke ljude toga vremena', navodi Žigmanov.
>> Šešelj: Dajte mi najvišu kaznu jer besmrtnoj duši ne možete ništa
Također, dodaje, suđenje koje se prenosi putem državnog servisa hrvatskoj manjini može donijeti ponovno strah i njezino daljnje povlačenje u privatnost, a s druge strane to može donijeti radikalizaciju negativnog odnosa spram Hrvata.
Tajnik hrvatske udruge u Novom Slankamenu Ivan Gregurić izjavio je da srijemski Hrvati prate suđenje u Haagu i žele da se najzad utvrdi odgovornost za događaje koji su primorali gotovo 40.000 njihovih sunarodnjaka na napuštanje njihovih domova početkom devedesetih.
'Trebalo bi konačno staviti točku na to razdoblje i okrenuti se
aktualnim životnim problemima', zaključuje Gregurić.
Pod tužbom da snosi dio odgovornosti za počinjene zločine u
Hrvatskoj, BiH i Vojvodini u Haagu se vodi proces protiv lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.
Suđenje u Haagu prenosi državna televizija na zahtjev 717.000 građana Srbije, čije je potpise skupila Srpska radikalna stranka.