'Zaposlenost Hrvata u institucijama države se ne popravlja, već pogoršava. Ukoliko se otpusti radnik hrvatske nacionalnosti, postalo je pravilo da na to mjesto ne dolazi drugi pripadnik ove zajednice, već uglavnom netko iz većinskog naroda', zaključak je predsjedništva DSHV-a, a prenosi program na hrvatskom jeziku Radio televizije Vojvodine.
Pročitajte i ovo
Tamo ih je stotinjak
Ministarstvo o povratku hrvatskih državljana koji su u Siriji: "Nije realno očekivati...''
Hrvati u Srbiji očekuju od države zaštitu svojih pripadnika
>> Hrvatska stranka u Vojvodini pozvala Tadića da podnese ostavku
Ova će stranka zato pokrenuti raspravu u HNV-u o zastupljenosti Hrvata u institucijama države, na vodećim radnim mjestima i u službama.
Položaj Hrvata još teži zbog gospodarskog stanja
DSHV se osvrnuo i na teško gospodarsko stanje u Srbiji zbog kojega je sve više štrajkova u zemlji, pri čemu je položaj Hrvata još i teži 's obzirom da u mjestima gdje živi najveći broj pripadnika te zajednice gotovo da i nema većih gospodarskih subjekata koji su preživjeli ovaj dio tranzicije'.
Predsjedništvo DSHV-a je zaključilo kako je zbog niza grešaka tijekom proteklih 20 godina država dovedena u nezavidnu situaciju, jer se i u razdoblju poslije petolistopadskih promjena živjelo iznad realnih mogućnosti.
Nastavak kampanje za birački popis hrvatske manjine
'Trošilo se više nego što se stvaralo. Ta razlika se prikrivala privatizacijskim fondovima, prodajom domaćih poduzeća. Veliki problem je i to što se čak 24 posto ukupnih privatizacija u Republici Srbiji smatra neuspješnima', istaknuto je u priopćenju.
DSHV je priopćio i da nastavlja kampanju za upis u poseban birački popis hrvatske manjine u Srbiji koji prošle godine nije uspio, zbog čega se novo Hrvatsko nacionalno vijeće moralo birati po zastarjelom, izborničkom sustavu, umjesto na neposrednim izborima.
DSHV je jedina parlamentarna stranka hrvatske manjine u Srbiji i na mjesnoj, pokrajinskoj i republičkoj razini je u koaliciji s vladajućom Demokratskom strankom. (Hina)