Genadij Zjuganov
Pročitajte i ovo
vratili se s bojišta
Ovo je video o kojem bruji internet! Pogledajte Putinov izraz lica dok razgovara s ranjenim vojnicima: "On je psihopat"
Bez odgode
Partnerstvo od kojega strepi svijet: Na snagu stupio vojni sporazum Rusije i Sjeverne Koreje
Bivši sovjetski aparatčik, komunist koji veliča Staljina, a istodobno vjernik koji moli u pravoslavnoj crkvi, Zjuganov je vječni 'drugi' na predsjedničkim izborima, no nikad nije ozbiljno zabrinjavao Putina. Taj 67-godišnji profesor matematike čiji govori odišu sovjetskim klišejima, natječe se na predsjedničkim izborima 4. put od 1996., kada je doživio prvi poraz, no bio je blizu oslabljenom Borisu Jeljcinu.
Kandidat Komunističke stranke Rusije kojom i predsjeda od njezina osnutka 1990., Zjuganov tvrdi da ima 'dobrih izgleda' jer je Putin zadnja tri mjeseca izložen prosvjedima kakve nije doživio od dolaska na vlast.
Komunisti su poboljšali i rezultate na parlamentarnim izborima 4. prosinca zahvaljujući upravo nezadovoljnicima Putinovom strankom Jedinstvenom Rusijom.
Baš kao i liberalna oporba i Zjuganov optužuje vladu za izbornu prijevaru na tim izborima, no priklanja se Putinu kada prosvjednike naziva 'narančastom opasnošću' koja se zarazila virusom prozapadne 'narančaste revolucije' iz Ukrajine 2004.
Kritizira 'nekompetentne' ministre, ali nikada izravno Putina. Sjajno se prilagođava i zato preživljava, tvrde analitičari. Lenjina naziva genijalnim intelektualcem, a Staljina revolucionarom i domoljubom čije su ideje aktualne i u današnjoj Rusiji pod prijetnjom američke globaliazacije. Analitičari drže da je Zjuganov postao problem vlastitoj stranci koja ima uglednih i obrazovnih ljudi.
Otac dvoje djece i djed osmero unučadi, Zjuganov obećaje vratiti Rusiji besplatno školstvo i zdravstvo, preporoditi industriju i nacionalizirati nacionalne izvore bogatstva kao i važne sektore gospodarstva.
Vladimir Žirinovski
Čelnik Liberalnodemokratske stranke (LDPR) koju je osnovao 1989., Žirinovski je izabrao magarca kako bi šarmirao birače u predizbornom tv-spotu u kojem sjedi na magarcu i tjera ga da se pokrene no životinja to odbija, sve dok je u akciju ne povede glas 'Žirinovski, i sve će biti bolje.'
Antiamerikanac, antiliberal, antikomunisti i antisemit, Žirinovski je i žestok kritičar korupcije koja nagriza Rusiju. Ako pobijedi, obećava moćnu vojsku i snažan KGB te 'rusku gospodarsku politiku koja neće služiti interesima Zapada'.
Za političare on je klaun, čemu je i sam pridonio od prvih izbora 1991., kada se natjecao protiv Borisa Jeljcina s temeljnim obećanjem da će smanjiti cijenu vodke. Dobio je tada 8 posto glasova.
Trenutke slave doživio je sredinom 90-ih kada mu je stranka imala četvrtinu mjesta u donjem domu (Duma), a zatim ga je Putin marginalizirao.
No Žirinovski nije ništa izgubio do svojih olujnih nastupa za govornicom kada vrijeđa, viče, divi se diktatorima i ekstremistima svih boja: pokojnim vođama Libije Moameru Gadafiju i Iraka Sadamu Huseinu bivšem vođi francuske desnice Jean Marie Le Penu. Potukao se pred TV kamerama i u parlamentu, zagovara poligamiju, a svojedobno je predložio talijanskoj bivšoj pornozvijezdi Cicciolini seksualne usluge radi prokreacije.
Sergej Mironov
Sušta mu je suprotnost kandidat centra Sergej Mironov (59), bezličan političar koji je deset godina predsjedao Vijećem Federacije (Senat), dok ga nije smijenila Putinova stranka koja ga je smatrala nedovoljno odanim partijskim članom.
Predsjednik Pravedne Rusije, parlamentarnog oporbenog pokreta, Mironov jako pazi da ne bi oštro kritizirao ruske vođe. Otac je dvoje djece i u svom izbornom programu obećava svekolike reforme.
Mihail Prohorov
Mihail Prohorov (46), metalurški tajkun, treći po bogatstvu u Rusiji i vlasnik američkog košarkaškog kluba New Jersey Nets najmlađi je kandidat na ovim izborima i jedini koji će prvi put sudjelovati u utrci za predsjednika. Ušao je u politiku tek prošle godine i nakratko je bio na čelu stranke Pravedna stvar koju podupire Kremlj.ž
Njegovo bogatstvo u izbornoj mu utrci neće pomoći s obzirom na bijes koji ruski narod osjeća prema 'oligarsima' koji su profitirali tijekom privatizacije '90-ih godina. Isto tako mu ne ide u prilog to što mnogi na njega gledaju kao na oruđe u rukama vlasti i nekoga tko je ušao u utrku kako bi u stvari pomogao Putinu. Nedavno je najavio svoje planove o osnivanju 'nepolitičke stranke' i rekao je da namjerava dugo ostati u politici. (Hina)