Program američkog predsjednika Georgea W. Busha na summitu NATO-a uključivat će i vršenje pritiska na članice Saveza da povećaju trošenje na obranu.
Pročitajte i ovo
Jasan stav
Šef NATO-a: S Trumpom palimo turbopogon
TEKTONSKI POREMEĆAJI
Trump donosi geopolitički potres: Zna se i tko je prvi na udaru
Predsjednikovi suradnici kažu da su mnogi američki saveznici loše opremljeni za moderne vojne operacije. Izdaci za obranu nekih NATO partnera su manji od polovice onih u Sjedinjenim Državama mjereno postotkom bruto domaćeg proizvoda.
Bush danas kreće u posjet Estoniji. Razgovori o Afganistanu gdje NATO ima 32.000 vojnika koji se bore s talibanima i obnavljaju zemlju najvjerojatnije će dominirati susretom na vrhu.
Bushova se admnistracija, međutim, nada iskoristiti pouke NATO-ve prve velike borbene misije da se zauzme za veću obrambenu potrošnju.
Nicholas Burns, podtajnik za politička pitanja u State Departmentu i bivši američki veleposlanik u NATO-u, rekao je da će Bush, kako je to činio i na NATO-ovim summitima u Istanbulu 2004. i Pragu 2002., nastojati potaknuti veće trošenje na borbene sustave i naoružanje "što je apsolutno nužno za uspjeh na modernom bojnom polju i u modernim mirovnim operacijama".
Iako se ovaj summit neće baviti proširenjem, očekuje se potvrda NATO-ove politike otvorenih vrata.
Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer prošli je tjedan na konferenciji za novinare najavio da će Hrvatska sa summita dobiti ohrabrujući signal.
"Ne mogu unaprijed reći što će biti u završnoj deklaraciji, okvirna poruka je ohrabrujuća, a kako će točno glasiti o
tome još raspravljaju države članice", rekao je Scheffer na
konferenciji za novinare upitan raspravlja li se o datumu kada će biti upućen poziv za članstvo zemljama koje sudjeluju u Akcijskom planu za članstvo (MAP) - Hrvatskoj, Makedoniji i Albaniji.
Američki predsjednik George W. Bush prošli je mjesec u Washington prilikom posjeta hrvatskog premijera Ive Sanadera izjavio da bi 2008. godina bila dobar datum za pridruživanje Hrvatske NATO-u. Zasad još nije formalno odlučeno kada će se sljedeći summit održati, a najvjerojatnije će to biti u proljeće 2008. godine, kada bi Hrvatska
mogla dobiti pozivnicu.
Jedna od glavnih tema summita u Rigi bit će stanje u Afganistanu, gdje NATO ima preko 30.000 raspoređenih vojnika, što je dosad najveća operacija u povijesti toga Saveza. Snage NATO-a svakodnevno su suočene s napadima pobunjenika, osobito na jugu zemlje.
Zapovjednici NATO-a u Afganistanu žale se na restrikcije koje su zemlje članice nametnule svojim vojnicima na terenu i koje onemogućavaju prikladan odgovor savezničkih vojnika na napade talibana. Postoji nekoliko vrsta takvih restrikcija.
Primjerice, Njemačka, Italija, Španjolska i još neke zemlje ne dopuštaju svojim vojnicima da interveniraju izvan područja u kojima su raspoređeni.
Druga vrsta restrikcija koje koristi većina zemalja jest da su uvedene obvezne konzultacije s nacionalnim vladama prije nego što vojnici mogu biti upućeni u krizno područje, što znatno usporava pravodobne reakcije. Uz to, mnoge zemlje odbijaju sudjelovati u noćnim akcijama ili u operacijama iznad određene nadmorske visine, jer njihovi vojnici nemaju odgovorajuću opremu.
Scheffer je izjavio da je uklanjanje takvih restrikcija važnije i od dovođenja novih snaga u Afganistan. "Mislim da bi se u Rigi trebalo naglasiti da će u hitnim situacijama svaki saveznik priteći u pomoć drugom savezniku. Sve snage trebale bi se moći premještati s jednog u drugi kraj zemlje, mislim da je to dostižno", istaknuo je u petak Scheffer na konferenciji za novinare u Bruxellesu.
On je rekao da će se Savez zauzeti za jačanje partnerstva sa zemljama s kojima NATO već surađuje u Afganistanu i drugdje, s Australijom, Japanom, Južnom Korejom i Novim Zelandom.
Ovo je prvi summit NATO-a koji se održava na teritoriju bivšeg
Sovjetskog Saveza. Latvijske vlasti su proglasile čitavi sljedeći tjedan neradnim, kako bi olakšali posao snagama reda.