U petak, dokumenti objavljeni od strane Europskog vijeća pokazali su da će odluke vezane za Gibraltar biti upućeni Španjolskoj vladi iako su stanovnici toga malog teritorija u više navrata referendumima pokazali da itekako žele ostati dio Ujedinjenog Kraljevstva, ali 97 posto ih je bilo i za to da UK ostane u Europskoj uniji.
Pročitajte i ovo
zaoštreni odnosi
Uoči važnog trenutka za ulazak Crne Gore u Europsku uniju iz Hrvatske im stigao značajan dokument?
Posljednja prepreka
Španjolska prijeti otkazivanjem summita o Brexitu bez dogovora o Gibraltaru
Glavni ministar Gibraltara, Fabian Picardo rekao je da je Španjolsko lobiranje za svoje interese u vezi Gibraltara „neprihvatljivo". Johnson je otkrio kako je razgovarao s PIcardom da bi izrazio podršku UK da Gibraltar ostane njihov dio. "Kao i uvijek, Britanija ostaje nezamjenjiva podrška Gibraltaru.", rekao je Johnson.
Clare Moody, zastupnica za Gibraltar i Jugozapadnu Englesku izjavila je da je posao vlade "Da predstavlja narod Gibraltara." Također je rekla da je bila iznenađena kako to nisu učinili u pismu koje su slali u srijedu. "Brine me to što smo na pragu ulaska u najdetaljnije pregovore ovih desetljeća." Zabrinuta je oko takvog previđanja ustavnih aranžmana članstva u Europskoj uniji i ostalih stvari koje bi vlada onda mogla previdjeti u budućnosti.
Christian Hernandez, predsjednik Gibraltarske gospodarske komore, izrazio je nužnost toga da VB „stane čvrsto protiv Španjolskog nasilničkog ponašanja”. Dodao je i kako su bili vrlo jasni više puta u posljednih sto godina kako žele ustavan odnos kao dio Velike Britanije. "Mi ne želimo biti neovisni od Velike Britanije.", uvjeren je.
Španjolska je dugo osporavala 300 godina britanske vladavine Gibraltara. U svojim smjernicama pregovora u vezi Brexita Europsko vijeće identificiralo je buduće aranžmane vezane za Gibraltar kao jedne od svojih 26 temeljnih načela.
U nacrtima piše: „Nakon što je Velika Britanija napusti Uniju, dogovori između Velike Britanije i Europske unije na području Gibraltara ne vrijede bez sporazuma između Španjolske i Velike Britanije.”
No, svih 27 preostalih zemalja EU-a su u stanju staviti veto na dogovore, tako da nije jasno što to znači u praktičnom smislu.