U prvom krugu prije tri tjedna najviše glasova, 39,93 posto, dobio je bivši predsjednik vlade Borut Pahor, dosadašnji predsjednik Danilo Tuerk bio je drugi s 35,9 posto, dok je kandidat desnog centra Milan Zver s 24 posto glasova otpao.
Pročitajte i ovo
Masovna tučnjava
Više ozlijeđenih Hrvata u makljaži na slovenskom skijalištu: "Htjeli su nas masakrirati, zašto policija nije napravila više?"
"kratak, ali moćan"
Potres u susjedstvu, osjetio se i u Hrvatskoj: "Zgrada se tresla"
Državno izborno povjerenstvo je objavilo da je u prva 4 sata od otvaranja birališta u 7 sati glasovalo 211.000 od ukupno preko 1,7 milijuna birača, ili nešto više od 12 posto. To je još manji odaziv birača u odnosu na prvi krug prije tri tjedna kada je u prva 4 sata glasovalo 13,49 posto birača i kada je ukupni izlazak birača na izbore iznosio 47 posto, najmanje na bilo kojim izborima za predsjednika države ili parlament od nastanka samostalne Slovenije.
>> VIDEO Novi neredi u Sloveniji: Miran prosvjed u Ljubljani prerastao u nasilje
Pretpostavlja se da je još manji broj ljudi na biralištima rezultat lošijih vremenskih prilika, sa snijegom i kišom, ali i zasićenosti birača, te njihova razočaranja političkih elitama koje se iskazalo i u prosvjedima po slovenskim gradovima uoči izbora. Dvojica kandidata o demonstracijama su se različito izjašnjavali, kao i o odnosu prema vladi i njezinoj odgovornosti za gospodarsku krizu i socijalno stanje u državi.
Pahor, koji se želi profilirati kao političar centra, zagovarao strpljivost i pregovore vlade i oporbe kako bi se našao pravi recept za izlazak iz krize, upozoravajući na političku i društvenu krizu do koje može doći iduće godine ako se o reformama ne postigne politički konsenzus.
Tuerk je pak prosvjede uzeo kao dokaz za svoju tezu da vlada svojom politikom štednje nije uspjela potaknuti oporavak jer se je kriza produbila, te da ne treba unaprijed isključiti alternativna rješenja, uključujući i tehničku vladu, čemu se Pahor protivi.
U jutarnjim satima svoje glasove dali su u svojim izborim jedinicama obojica kandidata te predsjednik vlade Janez Janša. On je na biralištu u Velenju, gdje je glasovao sa suprogom Urškom, komentirao prosvjede čiji je nastavak najavljen i za idući tjedan, rekavši da je na njima bilo mnogo ekstremnih, i ljevičarskih i desničarskih stajališta, te da su ekstremisti izražavali nezadovoljstvo njegovom vladom, ali i politikom štednje koja prevladava u Europskoj uniji.
Slovenski komentatori ocjenjuju da bi Janši i njegovoj vladi bila prihvatljivija pobjeda Boruta Pahora na izborima zbog njegovih najava da će se zauzimati za političko povezivanje vladajućih i oporbe, kako bi se prevladala kriza, te da bi pad Janšine vlade koji neki priželjkuju bio u sadašnjem trenutku vrlo loš događaj.
Ankete: Pahor u prednosti
Predizborne ankete u posljednjem tjednu pokazuju da je Pahor u znatnoj prednosti. Slovenski analitičari smatraju da će rezultat ovisiti i o tome koliko će birača izaći na izbore i hoće li se kao u prvom krugu ponoviti vrlo mala izlaznost, kad je na birališta došlo samo 47 posto birača, najmanje na bilo kojim izborima za predsjednika države ili na općim parlamentarnim izborima od stjecanja samostalnosti.
Danas u večernjim satima znat će se hoće li Pahoru poći za rukom postati predsjednikom države, nakon što je prije godinu na prijevremenim izborima izgubio mjesto predsjednika vlade, ili će pak Tuerk, profesor međunarodnog prava i nekadašnji predstavnik Slovenije u UN, unatoč suprotnim izbornim prognozama dobiti još jedan petogodišnji mandat.
Slovenska televizija objavit će rezultate izlaznih anketa već u 19 sati, a koji sat kasnije bit će poznati i neslužbeni rezultati glasovanja na svim biralištima. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook