SAD i Velika Britanija započeli su nove zajedničke zračne napade na ciljeve hutista u Jemenu.
Napadi su usmjereni na niz ciljeva, uključujući radare, rekli su američki dužnosnici. Ovo je osmi napad SAD-a na mete hutista u Jemenu. To je druga zajednička operacija s Velikom Britanijom.
Reuters navodi da su trojica američkih dužnosnika, koji su željeli ostati anonimni, potvrdili da su izvedeni novi zračni napadi.
Napadi su usmjereni na podzemna skladišta hutista i lokacije gdje su projektili i radari. Napadi su izvedeni Tomahawk projektilima i borbenim zrakoplovima lansirani s ratnih brodova i podmornica.
U napadu su sudjelovali borbeni zrakoplovi F/A-18E Super Hornet Ratne mornarice SAD-a koji su poletjeli s američkog nosača aviona USS Dwight D. Eisenhower, borbeni zrakoplovi Eurofighter Typhoon britanskog Kraljevskog ratnog zrakoplovstva, a lanisrano je i nekoliko krstarećih projektila Tomahawk s brodova i podmornica Ratne mornarice SAD-a u južnom Crvenom moru.
Precizni udari imali su "namjeru poremetiti i degradirati sposobnosti koje hutisti koriste za prijetnju globalnoj trgovini i životima nedužnih pomoraca", stoji u zajedničkom priopćenju sila koje su sudjelovale u napadu.
Potporu SAD-u i Velikoj Britaniji dali su Australija, Bahrein, Kanada i Nizozemska.
Pogođeno je osam meta hutista u Jemenu.
Pročitajte i ovo
Obrambena akcija
Italija, Njemačka i Francuska pozivaju na akciju EU-a u Crvenom moru
Američki predsjednik Joe Biden i britanski premijer Rishi Sunak razgovarali su ranije tijekom dana, a prethodno su SAD i Velika Britanija objavile da ne žele sukob s hutistima, već da pokušavaju zaštititi međunarodnu trgovačku rutu, javlja Guardian.
Huti su u ponedjeljak objavili da su napali američki teretni brod Ocean Jazz u Adenskom zaljevu, no američka vojska odmah je to demantirala.
Pobunjenička skupina koju podupire Iran pokrenula je desetke napada na komercijalne brodove u Crvenom moru od početka rata između Izraela i Hamasa prije nego što se koalicija predvođena SAD-om obrušila na njih.
Hutisti, predvođeni Abdul-Malikom al-Houthijem, skupina su šijitskih pobunjenika koju podržava Iran i koji se bore protiv jemenske vlade oko dva desetljeća i sada kontroliraju sjeverozapad zemlje i njezin glavni grad, Sanu.
Izgradili su svoju ideologiju oko protivljenja Izraelu i Sjedinjenim Državama, videći sebe kao dio osovine otpora predvođene Iranom, zajedno s Hamasom u pojasu Gaze i Hezbolahom u Libanonu. Njihovi čelnici često povlače paralele između bombi američke proizvodnje korištenih za uništavanje njihovih snaga u Jemenu i oružja poslanog Izraelu i korištenog u Gazi.