Građevinski radnici iz nekih od najsiromašnijih indijskih država, zarobljeni su u tunelu u državi Uttarakhand od 12. studenoga. Vlasti su rekle da su radnici na sigurnom i da imaju pristup svjetlu, kisiku, hrani, vodi i lijekovima.
Spasioci su se nadali da će dovršiti bušenje u četvrtak, ali su ga morali obustaviti jer se oštetila platforma na kojoj je postavljen stroj s bušilicom, a zatim je pronađena metalna cijev koja je zapela za stroj pa je sve trebalo ponovno sastaviti, priopćila je vlada.
"Procijenjenih 15 metara urušenog stijenja i drugog materijala preostalo je za bušenje, a radar za prodiranje tla pokazuje da sljedećih pet metara nema metalnih prepreka", rekao je Bhaskar Khulbe, viši dužnosnik.
"Vrlo smo pozitivni", rekao je Khulbe novinarima. "To znači da bi naše bušenje trebalo ići glatko (...) imamo puno više nade", rekao je Khulbe i dodao da bi se bušenje trebalo nastaviti do 11.30 sati po lokalnom vremenu.
Pročitajte i ovo
Vrijedni 7 milijuna eura
Pomoć proizvođačima: Vlada usvojila dva programa za potporu svinjogojstvu
Plan spašavanja uključuje postavljanje dovoljno široke cijevi da izvuče zarobljene muškarce na nosilima s kotačima. Spasioci su uvježbavali evakuaciju tako što su ušli u cijev i bili izvučeni na nosilima, što se može vidjeti na videu koje su objavile vlasti.
Muškarci su dobivali kuhane obroke otkako je ranije ovog tjedna provučena veća cijev do njih. Spušteno im je 200 rotija, odnosno indijskog peciva, leće i curryja od miješanog povrća.
Više od desetak liječnika, uključujući psihijatre, razgovara s radnicima i prati njihovo zdravstveno stanje.
Preporučeno im je da prakticiraju laganu jogu, šetaju se prostorom od dva kilometara koliko imaju na raspolaganju i stalno razgovaraju jedni s drugima. Psihijatar Rohit Gondwal rekao je Reutersu da razmatraju da im pošalju karte i društvene igre - ludo i šah.
Pročitajte i ovo
Ukinuta kolektivna kazna za otpad
Ustavni sud ukinuo članak Zakona o gospodarenju otpadom, reagirali iz Grada Zagreba
Urušeni tunel nalazi se na hodočasničkoj ruti Char Dham, jednom od najambicioznijih projekata vlade premijera Narendre Modija.
Projektom, vrijednim 1,5 milijardi dolara, planira se povezati četiri hodočašća s 890 kilometara dvotračne ceste.
Vlasti nisu rekle što je uzrokovalo urušavanje tunela, ali ta regija je sklona klizištima, potresima i poplavama.