Maksim Kamenjecki, profesor s Instituta za međunarodne odnose u Kijevu, u trenutku raketnih napada na glavni grad Ukrajine držao je predavanje studentima.
"Predavanja su na internetu jer naša zgrada nema skloništa. Naše institucije rade samo ako ih imaju, a inače svi rade iz svojih stanova", rekao je te dodao: "Kada to počne, ja ne smijem pitati studente žele li nastaviti. Ja ih moram poslati da odu u sklonište."
Pročitajte i ovo
žestoko bombardiranje
VIDEO Nesalomljiv moral: Stanovnici Kijeva sklonili se od raketiranja pa iznenadili reakcijom. Pogledajte kako prkose napadima
Ovo nije prvi put da su stanovnici Kijeva pod ruskom paljbom. U istoj su situaciji bili i na samom početku rata.
"U nekom smislu su navikli. To je gadan osjećaj, ali prođe nekoliko sati i ljudi se naviknu. Mnogi su na početku rata otišli pa su se vratili u grad. Skloništa su danas puna", ispričao je Kamenjecki.
Pročitajte i ovo
Zasule je krhotine
VIDEO "U zraku sam vidjela projektil": Djevojka u Kijevu snimila trenutak napada, za dlaku izbjegla udar
S profesorom smo pričali oko 11 ujutro, u trenutku kada se vratio u svoj stan kako bi uzeo neke stvari da olakša boravak u skloništu. Zračna uzbuna još je uvijek bila u tijeku.
"Prije 15 minuta, kad sam išao doma, još sam u daljini čuo eksplozije. Mislim da će nastaviti s tim jer žele poslati poruku", rekao je.
Rusi ne gađaju vojne mete
Rusi ovog puta ne gađaju mete vezane uz vojsku, istaknuo je Kamenjecki, jer su vojna oprema i vojnici raspoređeni u borbi. Stoga su ciljali infrastrukturu poput toplana, vodovoda i dalekovoda. Što se tiče daljnjeg tijeka rata, profesor je rekao da sve ovisi o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
"U interesu Rusije je staviti anektirana područja pod kontrolu. Sada više nema govora o denacifikaciji, ali Putin ne želi popustiti jer time neće dugo ostati na svojem položaju", istaknuo je.
Pročitajte i ovo
Raketiranje Kijeva
VIDEO Trenutak užasa u javljanju uživo: Novinar BBC-ja svjedočio ruskom raketnom napadu
Pročitajte i ovo
VAŽNO ULAGANJE
Dan koji bi mogao biti presudan za Plenkovića i Beroša: Nedostaje dokument koji bi Hrvatsku mogao doći glave
Međutim, ruske snage već neko vrijeme nisu ostvarile velik vojni napredak.
"Postoji samo ofenziva kod Bahmuta, a i ona ide sporo, ako uopće još postoji. U isto vrijeme traju naši protunapadi. Postavlja se pitanje o broju Rusa koji će poginuti, ali oni kroz povijest nisu pokazali da brinu o tome. Putin po pitanju odnosa prema ljudskim životima slijedi primjer Staljina", zaključio je profesor Kamenjecki.