Stoljetna olupina broda u Newfoundlandu iznenadila je mještane kada se nasukala na obalu Cape Raya, gdje živi 350 stanovnika.
Riječ je o mjestu koje dijeli zajedničku povijest s otokom koji je poznat kao Stijena. Tamo je posljednje počivalište najmanje osam brodova, žrtava lošeg vremena, loše navigacije ili loše sreće.
Lokalni stanovnik Gordon Blackmore lovio je morske ptice i u jednom trenutku ugledao tamnu sjenu u mutnoj vodi. Brzo je odjurio u obiteljsku kuću, a njegova je majka požurila i sama se uvjeriti o čemu je riječ.
"Nevjerojatno je, nemam druge riječi za to", rekla je, prenosi Guardian.
Pročitajte i ovo
Napad dronom na bazu
Biden najavio osvetu za smrt američkih vojnika: "Odlučio sam kako ćemo odgovoriti na napad"
Predsjednik Društva za očuvanje brodoloma Newfoundlanda i Labradora Neil Burgess pretpostavlja da je brod oslobođen i izišao na obalu zbog kombinacije obalne erozije i snage tropske oluje Fione, koja je prošle godine uništila kuće u regiji.
Prošlog tjedna nastupili su i veliki valovi, pa je to vjerojatno oslobodilo olupinu, dodao je.
"Ovo je savršeno. Ovo je sjajan, sjajan događaj", naglasio je Burgess.
Kako izgleda?
Brod se pretvorio u gomilu pokislih drvenih greda i dasaka koje su dale naznake o njegovu podrijetlu. Drveni i bakreni klinovi često su se koristili 1800-ih godina, a veličina od najmanje 24 metra sugerira da je brod bio veći od škune.
Radi se na identifikaciji i eventualnom očuvanju ostataka, ali posjet stručnjaka ovisi o plimi i vremenu.
Mještani se pak boje da bi snažni valovi ponovno mogli povući olupinu u dubinu i dodatno oštetiti brod.
Pročitajte i ovo
Zakonske izmjene
Preko njihovih leđa zgrću bogatstvo: Spremaju se paprene kazne za sve one koji iskorištavaju strane radnike
"Čini se da svi zaboravljaju da nekoliko godina imamo ovdje morski led. Ako se to dogodi, u roku od nekoliko sati može se prouzročiti veća šteta olupini, jer će je smrviti, negoli je stoljeće ili više od toga koliko je bila uronjena u dublju vodu", napisao je Wayne Osmond.
Lokalci su napravili i svoju stranicu na Facebooku na kojoj istražuju podrijetlo i detalje o olupini.
"To je dio naše povijesti koji je tek probuđen. Neki će potomci ipak željeti znati imena i mjesta na kojima su njihovi preci izgubljeni u ledenim vodama naših obala. Bilo bi dobro za sve nas kada bismo mogli ponuditi neku povijest koju poznajemo i mjesto za sjećanje. Ovo je naša povijest", napisala je Elizabeth Gover.