Oluja Daniel, za koju su meteorolozi rekli da je najgora u zemlji od početka bilježenja 1930. godine, ostavila je trag ruševina širom Tesalije u središnjoj Grčkoj, a uslijedila je nakon rekordnoga ljetnog toplinskog vala koji je izazvao velike šumske požare.
Kuće su nestale u bujicama, mostovi su srušeni, ceste su postale neprohodne, a električni vodovi su pali. Usjevi u jednoj od glavnih grčkih regija žitnice uništeni su.
"Mislim da još nismo shvatili težinu ove katastrofe", rekao je u petak profesor Eftimios Lekas, stručnjak za upravljanje katastrofama, na državnoj televiziji ERT.
Vlasti su u petak izdale nalog za evakuaciju za tri područja oko središnjega grada Larisse zbog zabrinutosti da bi se rijeka Penej, treća po dužini u Grčkoj, mogla izliti iz svojih korita.
U poplavama je umrlo sedmero ljudi. Broj nestalih još se ne zna. Grčke vlasti pokrenule su opsežnu operaciju spašavanja, angažirajući helikoptere da izvuku ljude s krovova i gumene čamce.
Mnogi su putem televizijskih postaja uputili apele za pomoć. Premijer Kiriakos Micotakis posjetio je pogođeno područje. Otkazao je put planiran za subotu u sjeverni grad Solun, gdje je trebao održati svoj godišnji ključni govor o stanju gospodarstva.
Oluja je zadala udarac zemlji koja je 2018. izašla iz desetogodišnje iscrpljujuće dužničke krize, no Micotakis je rekao da gospodarstvo može izdržati katastrofu.
"Grčko gospodarstvo sada je dovoljno snažno da se nosi s takvom katastrofom. Također ću mobilizirati sve europske resurse kako bismo mogli dobiti dodatnu pomoć, prije svega, za pokrivanje potrebnih naknada za kućanstva", rekao je lokalnim dužnosnicima.
Pročitajte i ovo
Poginula na mjestu nesreće
Građani ogorčeni nakon stravične nesreće u kojoj je poginula djevojčica: "Strah nas je. Divljanja na ovoj cesti ne prestaju"
Sudbinsko upozorenje
Ekstremni vremenski događaji pogodili su cijeli svijet posljednjih tjedana, s poplavama u Skandinaviji, jugoistočnoj Europi i Hong Kongu. Za razliku od toga, Indija je imala najsušniji kolovoz od početka bilježenja prije više od jednog stoljeća.
Trodnevna poplava u Grčkoj - u kojoj je, kako je rekao meteorolog George Catrafilias, u jednoj regiji palo više kiše u 24 sata nego u Londonu u prosjeku godišnje - uslijedila je nakon ogromnog šumskog požara u sjevernoj Grčkoj i najtoplijeg ljeta u zemlji u povijesti.
Znanstvenici kažu da je Grčka na prvoj liniji klimatskih promjena, a čudni vremenski incidenti sve su češći. "To je samo jedan događaj za drugim", rekao je Hristos Zerefos, voditelj Istraživačkog centra za atmosfersku fiziku i klimatologiju Atenske akademije.
"Oluja je nazvana Daniel jer predviđa što će se dogoditi ako ništa ne poduzmemo u vezi s klimatskim promjenama", rekao je Zerefos, misleći na biblijsku osobu za koju se smatra da je prorekla apokalipsu.
Pročitajte i ovo
održana komemoracija
Emotivan oproštaj od bivšeg ministra Ivana Šukera: "Svaka ti čast, bio si i ostao borac"
Sela potopljena u vodi i mulju
U nizinskoj regiji Tesaliji potopljeni su deseci sela, a lokalni dužnosnici putem televizijskih postaja pozivaju pomoć.
"Ono što proživljavamo je bez presedana... ravnica je postala more", rekao je 61-godišnji Mihalis Sakelariou. Govoreći za ERT, guverner Tesalije Kostas Agorastos rekao je kako procjenjuje da je oluja prouzročila otprilike tri puta veću štetu od 700 milijuna eura štete koju su nanijele velike poplave 2020. godine.
Više od 1800 ljudi spašeno je iz poplavljenih područja diljem Grčke od utorka, objavili su vatrogasci. U nekim je područjima poplavna voda još uvijek duboka 2 metra.
Tesalija čini oko 15 posto godišnje poljoprivredne proizvodnje zemlje i glavno je područje za proizvodnju pamuka.
Olujne kiše ostavile su više od metar mulja na nekoć plodnom tlu. "Poljoprivredna proizvodnja nije uništena samo ove godine. Debeli sloj mulja znači da više nije plodna", rekao je Lekas.