Od ponedjeljka njemački pacijenti u brandenburškom okrugu Märkisch-Oderland dobit će pozamašne račune za sve hitne intervencije koje su zvali od početka godine do sada. Tako će retroaktivno morati platiti doprinos od 200 do 250 eura.
požar u Donjoj Austriji
Poginula braća od 1 i 5 godina, otkriveno kako je došlo do tragedije: Majka je vrištala i zazivala pomoć
Golema tragedija
Našli sina (8) mrtvog na njegov rođendan: "Ne kupujte ovo svojoj djeci!"
službe na terenu
FOTO/VIDEO Terencem se zabio u skupinu pješaka, ozlijeđena majka koja je gurala kolica
Okrug Märkisch-Oderland nije prvi, ta praksa već postoji u Potsdam-Mittelmarku, Teltow-Flämingu, Oberhavelu, Oder-Spreeu, Oberspreewald-Lausitzu, Spree-Neißeu i Barnimu.
Svi oni moraju plaćati taj doprinos za hitne intervencije jer ih osiguravajuća društva više ne žele podmirivati, piše njemački Bild.
Hitna pomoć u Njemačkoj - 4
Foto:
Afp
Na primjer, u okrugu Teltow-Flämingu svaka hitna intervencija stoji 1384 eura. Osiguravajuća društva spremna su pokriti 794,91 euro, što znači da pacijent koji pozove hitnu pomoć može očekivati račun od 589,09 eura.
Pacijent je to obavezan platiti, a onda se eventualno može sporiti pred sudom sa svojim osiguravajućim društvom da mu to refundira.
Odakle takva promjena?
Do kraja 2024. godine zdravstvena osiguravajuća društva pokrivala su troškove svake hitne intervencije, no od siječnja ove godine plaćaju samo fiksni iznos. Njihovo objašnjenje je bilo da ne shvaćaju zašto pojedini okruzi uzimaju tako visoke naknade za slanje hitne pomoći.
Hitna pomoć u Njemačkoj - 2
Foto:
Afp
Osam od šesnaest okruga savezne države Brandenburg snalaze se s tim fiksnim iznosom i njihovi stanovnici ne moraju ništa dodatno plaćati. No, onih drugih osam okruga tvrdi da su fiksni iznosi proizvoljni i ne pokrivaju operativne troškove. U otvorenom pismu traže da osiguravajuće kuće počnu plaćati iznos u cijelosti, a dva okruga tužila su ih Višem upravnom sudu.
Pogođeni okruzi traže pomoć od ministrice zdravstva savezne države Brandenburga Britte Müller, koja je izjavila da se "sporovi ne smiju voditi na leđima pacijenata".
Hitna pomoć u Njemačkoj - 3
Foto:
Afp
"To je antisocijalno. Svatko mora biti u mogućnosti nazvati hitnu službu u hitnim slučajevima bez straha od troškova", upozorava ministrica.
No, s druge strane, ministrica je tu samo za posredovanje u sukobu okruga i pacijenata, ali bez ambicije da financijski pomogne okruzima.
Hitna pomoć u Njemačkoj - 1
Foto:
Afp
"Okruzi i neovisni gradovi odgovorni su za hitne službe", smatra ministrica zdravstva Müller.
Ministar financija Robert Crumbach rekao je da Brandenburg neće davati nikakva dodatna sredstva okruzima za tu namjenu. To zasad znači samo da će pacijenti i dalje morati plaćati troškove svojeg spašavanja uz nadu da će se uspjeti naplatiti od svojih osiguravajućih društava.
Pročitajte i ovo
Veliki prosvjed
Bit će kaos: Pogledajte što su građani pronašli na ulicama Beograda
Pročitajte i ovo
Policija privela muškarca
VIDEO Bivši slovački premijer napadnut u Hrvatskoj: "Nije ti ovo Europa, jesi čuja!"