NATO je prvi put testirao sustav za brzu reakciju u slučaju napada, u jeku tenzija s Rusijom zbog stanja u Ukrajini, zbog koje je cijela Europa u napetim odnosima s tom velikom silom. BBC javlja da je u NATO-ovim velikim vojnim vježbama u Poljskoj sudjelovalo 2 tisuće vojnika iz devet zemalja.
Pročitajte i ovo
NOVI ŠEF, ISTI SMJER
NATO savez ima novog šefa - i poslije Stoltenberga, "Stoltenberg"
Na odlasku
Šef NATO-a priznao veliku pogrešku
Vojnici su uvježbavali akcije poput napada na zgradu ili objekt koji su zaposjeli militanti ili pobunjenici, a osigurava da će biti spremni u slučaju napada. Obučeni su da reagiraju na bilo koju vrstu krize u roku od 48 sati, i to s kopna i iz zraka.
NATO upozorava na opasno rusko 'zveckanje nuklearnim oružjem'
Prezentirali su naoružanje koje imaju, uključujući i velik broj tenkova. Vježbe su održane na ovaj način kako bi se poslala jasna poruka Rusima da je NATO spreman oduprijeti joj se ako napadne, smatraju analitičari.
Iako NATO poručuje kako se ipak radi samo o vježbi, neki stručnjaci smatraju kako bi dijelu javnosti sve ovo moglo izgledati kao pripreme za rat u slučaju da do njega dođe. No, unatoč pogoršanju odnosa s Rusijom i prijašnjem obećanju čelnika članica, NATO realno manje troši na obranu.
NATO smanjuje troškove obrane
Podaci NATO-a pokazuju da bi izdvajanja za obranu 28 članica Saveza ove godine trebala realno pasti za 1,5 posto, nakon što su godinu dana prije pala za 3,9 posto. Rusija je s druge strane jako povećala svoje troškove za obranu u zadnjih deset godina.
Putin najavio da Rusija jača svoj nuklearni arsenal
Članice NATO-a trebale bi za obranu izdvajati 2 posto BDP-a. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da bi 18 članica ove godine trebalo povećati izdvajanja za obranu, ali će ukupna izdvajanja na razini cijelog Saveza biti niža, nastavljajući trend smanjenja troškova za obranu, posebice u Europi.
"Stoga moramo udvostručiti naše napore kako bi se preokrenuo taj trend. Jer smo suočeni s većim brojem izazova i ne možemo činiti više s manje unedogled", rekao je ranije Stoltenberg. Dodao je da će to pitanje postaviti na sastanku ministara obrane NATO-a u Bruxellesu u srijedu i četvrtak.
NATO očekuje da će pet država članica ove godine ostvariti zacrtani cilj od 2 posto BDP-a namijenjenih obrani, dok su 2014. to postigle četiri članice. Poljska bi se po tome trebala pridružiti SAD-u, Velikoj Britaniji, Estoniji i Grčkoj. (Sa.Pu., Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook