Veliki kineski zid predstavlja skupinu obrambenih zidova s tornjevima koji su svi zajedno dugi 8.851 metar. Najveća građevina na svijetu sastoji se od više međusobno povezanih i nepovezanih dijelova različite starosti i načina gradnje.
Pročitajte i ovo
Solidna zamjena
VIDEO Iz vlastitog doma do svjetski poznatih odredišta za nekoliko sekundi
Ispod površine
FOTO Otkrijte malo poznate stvari o epskim građevinama svijeta
Proteže se kroz čak 11 kineskih provincija i svake godine privlači milijune turista, većinom u restauriranom dijelu u blizini kineske prijestolnice.
No, udaljeniji dijelovi, koji se ne nalaze na turističkoj ruti, počeli su se urušavati, upozorili su stručnjaci. Oko 200 kilometara jugozapadno od Pekinga, u provinciji Hebei, deseci malih rudnika prijete stabilnosti zida. Potraga za bakrom, željezom, molibdenom i niklom, izvijestila je državna agencija Xinhua.
Neki rudnici kopaju na samo 100-tinjak metara od samog zida, no najgore od svega je što za to imaju legalne dozvole. Vlasnici legalnih rudnika pak, krivnju svaljuju na ilegalne rudnike. Kažu kako oni koriste sofisticirane uređaje za komunikaciju te uvijek izbjegnu inspekcije.
Konzervatori stoga, malo što mogu učiniti po pitanju zaštite zida, istaknuo je potpredsjednik Povjerenstva za zaštitu zida Dong Yaohui te dodao kako je 70 posto zida ruševno, a tek 20 posto u 'dobrom stanju'.