Brončani odljev, vlasništvo kolekcionara iz Tajvana, predstavlja jednu od 12 glava kineskog zodijaka koje su resile fontanu u Ljetnoj palači kineskih careva (Yuanmingyuan).
Pročitajte i ovo
ne zna se razlog
Strava usred dana: Hodao cestom s puškom u jednoj i sestrinom glavom u drugoj ruci
Drama u Mississippiju
FOTO/VIDEO Oteo je mali avion, sletio i ostao živ: Prijetio da će se zabiti u trgovački centar
Spomenik su 1860., tijekom Drugog opijumskog rata, uništili Britanci i Francuzi i tom su prigodom počinili strahovitu štetu, opljačkavši i spalivši kompleks palače.
Palača, građena u 18. i 19. stoljeću, bila je divovski kompleks
palača i vrtova smješten 8 kilometara sjeverozapadno od Pekinga, a u njoj su osim kineskih građevina, bile i palače u europskom stilu koje su gradili isusovci Giuseppe Castiglione i Michel Benoist.
Glava, koja se naziva "rijetkom i veličanstvenom" trebala bi biti glavni predmet na dražbi kuće Sotheby's ujesen u Hong Kongu.
Stručnjaci očekuju da će prodaja ukradenog kineskog blaga potaknuti snažne domoljubne osjećaje u Kineza, ali također i bijes, kao što je bio slučaj s prodajom nekoliko drugih brončanih odljeva iz Yuanmingyuana 2002. Te su glave konačno kupili Kinezi.
Rastući utjecaj Kineza u svijetu i sve veći broj kineskih bogataša koji kupuju umjetnine i žele vratiti povijesno nacionalno blago navodi organizatore dražbe da će vjerojatni kupac glave kineskog konja biti Kinez.
Zasad je poznata sudbina samo sedam životinjskih glava iz fontane, a četiri njih - tigar, majmun, bik i svinja - izloženi su u muzeju u Pekingu.
Glave štakora i zeca u vlasništvu su privatne europske zbirke.
Protiv ružne pljačke kineskih umjetnina glas je digao, među ostalima i književnik Victor Hugo, napisavši "Dva pljačkaša upala su u muzej i razarajući, pljačkajući, paleći i smijući se pobjegla s vrećama krcatim blaga: jedan od njih zvao se Francuska, a drugi Britanija".
Hugo je izrazio nadu da će njegova domovina Francuska jednoga dana osjećati krivnju i vratiti ukradeno.