Nakon gotovo dvije godine pauze, Kina je nastavila radove na nuklearnoj elektrani, koja bi ujedno trebala biti i najveća na svijetu. Dvogodišnjoj je pauzi uzrok bila katastrofa u Fukushimi, zbog koje su radovi stali netom nakon početka.
Pročitajte i ovo
Finska postavila uvjet za izgradnju nuklearke!
Sigurnost nije ugrožena
Krško: Pukla šipka nuklearnog goriva, pala na dno reaktorskog bazena
Objekt u blizini zaljeva Shidao bit će 'prvi svjetski uspješno komercijalizirani projekt nuklearne tehnologije četvrte generacije', kažu iz Kineskog Internetskog Informativnog Centra. Kineska bi elektrana od 2017. godine trebala isporučivati struju, a kapacitet bi joj trebao biti do 6.600 megavata.
>> Zatvara se najstarija nuklearna centrala u Španjolskoj
'Četvrta generacija' nije čvrsto definiran pojan, već se odnosi na elektrane budućnosti općenito. Konkretno, Kina gradi nuklearku koja će koristiti gorive elemente veličine biljarske kugle, a svaka će biti 'zaogrnuta' u vlastitom zaštitnom sloju grafita, piše Focus. Troškovi gradnje procijenjeni su na oko 368 milijuna eura, a kineski znanstvenici zaslužni su i za nacrte i za razvoj projekta.
Nuklearna nesreća u Japanu nametnula je zabranu gradnje nuklearnih elektrana, koju je kineska vlada maknula u listopadu. Prema službenim podacima, mali će broj novih elektrana biti odobren u priobalnim područjima. Kina trenutačno ima 15 reaktora, a s obzirom na povećanje energetskih potreba, zemlja nastoji značajno proširiti svoj nuklearni sektor.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook