Erupcija vulkana dolazi samo nekoliko dana nakon razornog potresa i tsunamija u kojima je poginulo najmanje 1400 ljudi.
Vulkan Soputana erumpirao je u srijedu u 8:47 sati po lokalnom vremenu. Erupcija popraćena pepelom koji se diže do šest kilometara u zrak izazvala je crveni alarm na tom području.
Video ini bukan erupsi Gunung Soputan. Ini erupsi gunung di Amerika Selatan. Jika dikatakan erupsi Gunung Soputan, itu HOQX. Abaikan dan jangan ikut menyebarkan di sosial media. pic.twitter.com/7a1l4LQEht
— Sutopo Purwo Nugroho (@Sutopo_PN) 3. listopada 2018.
Na otoku se i dalje bilježi seizmička aktivnost u vidu neprekinutog podrhtavanja tla, javila je indonezijska služba za praćenje geoloških katastrofa. Lokalni vulkanolozi su satima prije erupcije izdali upozorenje, a stanovnici u krugu od 6,5 kilometara udaljenosti od vulkana pozvani su na oprez, piše Epoch Times.
Osjeća se podrhtavanje tla
Vulkan Soputan je udaljen 600 kilometara od područja koje je pogođeno tsunamijem i gdje je poginulo najmanje 1400 ljudi. Stanovništvo područja oko vulkana osjeća podrhtavanje tla još od snažnih potresa.
Sutopo Purvo Nugroho, glasnogovnik indonezijske agencije za upravljanje prirodnim katastrofama, kazao je da su na otoku brojni spašavatelji koji pomažu u saniranju područja pogođenog potresima i tsunamijem te da se nada kako broj poginulih više neće rasti. "Nadamo se da broj poginulih više neće rasti, naši spašavatelji se sada već bore i protiv vremena", kazao je Nugroho.
Ini bukan letusan Gunung Soputan. Foto ini HOAX. Foto ini rekayasa yang pernah juga disebarkan sebagai letusan Gunung Sinabung tahun 2014. Jangan ikut menyebarkan. Buang saja karena hoax. pic.twitter.com/J8CAK7Sn1U
— Sutopo Purwo Nugroho (@Sutopo_PN) 3. listopada 2018.
Najmanje 1400 poginulih
Najmanje 1400 osoba smrtno je stradalo u potresu popraćenom tsunamijem na indonezijskom arhipelagu Sulawesi, po najnovijim podacima, a UN upozorava na "ogromne" potrebe preživjelih te za spašavanje. Gotovo 200.000 osoba treba hitnu humanitarnu pomoć, po uredu za usklađivanje humanitarnih poslova UN-a (OCHA), među kojima deseci tisuća djece. Procjenjuje se na 66.000 broj nastambi koje su uništene u petak u potresu jačine 7,5 i razornoj plimi koju je proizveo.
Otada preživjeli vode borbu s glađu i žeđu zbog pomanjkanja pitke vode i hrane, a vlasti su pretrpane brojem ozlijeđenih kojima treba osigurati liječenje. "Iako vlada i organizacije za hitna stanja rade bez odmora kako bi pružile vitalnu pomoć, potrebe ostaju ogromne", kazala je u utorak OCHA u priopćenju.
U gradu Paluu pogođenom svom snagom valom cunamija koji je nosio ljude, kuće i automobile, policija je u utorak odaslala metke upozorenja i upotrijebila suzavac kako bi rastjerala stanovnike koji su pljačkali trgovine. Vlasti predviđaju porast broja stradalih kako spasioci budu napredovali u zonama koje su još izvan dosega. (Hina, M.V.)
-
geološka katastrofa
Otvorile se ogromne pukotine dublje od kilometra: Hitna evakuacija tisuća ljudi
-
Hidroelektrana Kahovka
Objavljen dokaz: Službe presrele minutu i pol telefonskog razgovora koji otkriva tko je srušio branu u Ukrajini
-
Golema tragedija
Djevojčica umrla u zaključanom automobilu! Shrvani otac: "Ne znam što se dogodilo"