Amerikanci biraju idućeg predsjednika ili predsjednicu na izborima u utorak, 5. studenog, a izbornu noć i rezultate izbora moći ćete pratiti i OVDJE na DNEVNIK.hr-u.
Iako je 5. studeni posljednji dan kada Amerikanci mogu glasati, deseci milijuna ljudi već su iskoristili mogućnost prijevremenog glasanja. Biračka mjesta diljem SAD-a otvorit će se između pet i sedam sati ujutro ovisno o vremenskoj zoni, a zatvoriti između 18 i 20 sati zbog razlike u vremenskim zonama.
Rezultati nikada nisu bili službeni u noći izbora
Prebrojavanje glasova počet će čim se birališta zatvore. No, zbog različitih metoda glasanja (putem pošte i prijevremenog glasanja) rezultati mogu varirati. Štoviše, u nekim državama glasovi poslani poštom mogu se prebrojavati sve do nekoliko dana nakon izbora, ovisno o datumu na poštanskom žigu.
Preliminarni rezultati često budu dostupni u noći izbora pa se najčešće pobjednik zna u 23 sata po istočnom vremenu. No, bilo je iznimki, a službeni rezultati mogu biti poznati tek nekoliko dana ili tjedana kasnije, ovisno o tome koliko glasova treba prebrojiti. Moguće je da pobjednik neće biti poznat još nekoliko sati, dana ili čak tjedana.
Ilustracija - 4
Foto:
Getty Images
Tijesna utrka
Ako je suditi prema nacionalnim i državnim anketama, razlika između Donalda Trumpa i Kamale Harris na nekim bi mjestima mogla biti vrlo mala, podsjeća BBC, a to bi moglo značiti i zahtjeve za ponovnim prebrojavanjem glasova.
Možda će neki rezultati stizati sporije ove godine zbog promjena u načinu na koji su pojedine države, uključujući i sedam ključnih - swing states koje će na kraju odlučiti utrku, provodile izbore od 2020. godine.
S druge strane, prebrojavanje glasova je ubrzano u mjestima poput Michigana, a mnogo manje glasova će ovaj put biti poslano poštom nego na prošlim izborima, koji su održani tijekom pandemije COVID-19.
Imajući sve to na umu, postoji nekoliko opcija - moguće je da se pobjednika proglasi već u izbornoj noć, idućeg jutra ili nekoliko dana pa čak i nekoliko tjedana kasnije.
Izbori 2020. održani su u utorak 3. studenoga, a američke TV mreže Joea Bidena su proglasile pobjednikom kasno ujutro u subotu 7. studenog.
Ilustracija - 3
Foto:
Getty Images
Kada se obično objavljuju rezultati?
Glasači su se naviknuli da saznaju pobjednika kasno u izbornoj noći ili u jutarnjim satima novog dana. Primjerice, kada je Trump pobijedio 2016., proglašen je pobjednikom u devet ujutro po našem vremenu. Kada je Obama 2012. osvojio drugi mandat, njegova pobjeda se predviđala još prije ponoći na sam dan izbora.
Značajna nedavna iznimka bili su izbori 2000. između Georgea W. Busha i Al Gorea kada se na odluku o pobjedniku čekalo čak 35 dana i tada je Vrhovni sud SAD-a izglasao okončanje procesa ponovnog brojanja glasova u državi.
Ilustracija - 2
Foto:
Getty Images
Kako se prebrojava glasove?
Obično se prvo zbroje glasovi dani na dan izbora, a potom slijedi prebrojavanje prijevremenih glasova i glasova poslanih poštom. Nakon toga se broje oni koji su osporeni i zatim glasovi iz inozemstva i iz vojske.
Lokalni izborni dužnosnici, i imenovani i izabrani, verificiraju, obrađuju i broje pojedinačne glasove. Provjera glasačkih listića uključuje usporedbu broja glasova s brojem aktivnih birača, otvaranje i pregledavanje svakog pojedinačnog glasačkog listića, provjeravanje ima li mrlja ili drugih oštećenja, te dokumentiranje i istraživanje svih nedosljednosti.
Prebrojavanje glasačkih listića uključuje ubacivanje svakog glasačkog listića u elektroničke skenere koji tablično prikazuju rezultate. Ponekad je potrebno ručno prebrojavanje ili dvostruka provjera.
Svaka država ima stroga pravila koja određuju tko može sudjelovati u izbornoj kampanji, redoslijed kojim se glasovi obrađuju i koji su dijelovi otvoreni za javnost, kao i pravila koja se odnose na to kako stranački promatrači mogu nadzirati i intervenirati u prebrojavanju glasova.
Ilustracija - 1
Foto:
Getty Images
Je li moguća odgoda?
Tijesna utrka između dva kandidata povećava mogućnost ponovnog prebrojavanja glasova i pravnih izazova.
Primjerice, u Pennsylvaniji automatsko ponovno prebrojavanje na razini cijele države stupa na snagu ako postoji razlika od samo pola postoka između pobjednika i poraženog.
Diljem zemlje je već podneseno više od 100 predizbornih tužbi, uključujući i one republikanaca koje se odnose na osporavanje prava glasa i popise birača.
Do kašnjenja bi moglo doći i zbog slučajeva nereda povezanih s izborima, osobito na biračkim mjestima, te prepreka u prebrojavanju glasova, kao što je bio slučaj 2020. kada je došlo do pucanja vodovodne cijevi na mjestu obrade glasačkih listića u Georgiji.
Grafički prikaz američkih izbora - 3
Foto:
Dnevnik Nove TV
Što u slučaju osporavanja rezultata?
Nakon uključivanja svakog važećeg glasa u konačne rezultate i nakon što završe procesi poput ponovnog prebrojavanja, rezultati izbora se potvrđuju najprije u lokalnim jurisdikcijama, a zatim na razini cijele države.
Državna izvršna vlast, obično guverner, zatim potvrđuje ono što je poznato kao popis elektora koji će predstavljati njihovu državu u elektorskom kolegiju. Elektori se u svojim državama sastaju 17. prosinca kako bi dali svoje glasove i poslali ih u Washington.
Novi američki Kongres sastaje se 6. siječnja na zajedničkoj sjednici kako bi prebrojao elektorske glasove, a predsjedava trenutni potpredsjednik.
Američka zastava
Foto:
Afp
Kada je inauguracija?
Novoizabrani predsjednik započet će svoj mandat nakon što bude inauguriran u ponedjeljak, 20. siječnja 2025. Bit će to 60. predsjednička inauguracija u povijesti SAD-a.
Na događaju će novi predsjednik položiti prisegu uz obećanje da će poštivati Ustav, a potom će održati svoj inauguracijski govor.
Pročitajte i ovo
Mala škola američkih izbora
Tko i kako može postati američki predsjednik? Glasanje je lako u teoriji, a za novac koji se troši granice kao da i nema
Pročitajte i ovo
Izbori u SAD-u
Kamala Harris: Bivša tužiteljica želi postati prva američka predsjednica
Pročitajte i ovo
Izbori u SAD-u
Donald Trump: Izazivač podjela namjerava osvojiti novi mandat
Pročitajte i ovo
PROMJENA U KOJU MOŽEMO VJEROVATI
Je li Amerika spremna na izbornu reformu koja bi dokinula elektorski sustav i "swing" države?
Pročitajte i ovo
Tijesno je, tijesno
Bez njih ni Trump ni Harris neće moći gotovo ništa: Utrka za Bijelu kuću nije jedina