Prosječna globalna temperatura dosegla je 17,01 stupanj Celzija, nadmašivši rekord iz kolovoza 2016. od 16,92 stupnja, dok su se toplinski valovi širili svijetom.
Južni dio SAD-a zadnjih se tjedana muči pod intenzivnom vrućinom. U Kini je nastavljen dugotrajni toplinski val s temperaturama iznad 35 stupnjeva, a Sjeverna Afrika je zabilježila temperature blizu 50 stupnjeva.
Čak je i Antarktika zabilježila nenormalno visoke temperature. Ukrajinska istraživačka baza Vernadsky na argentinskim otocima bijelog kontinenta nedavno je oborila svoj srpanjski temperaturni rekord s 8,7 stupnjeva, piše Reuters.
"Ovo nije prekretnica koju bismo trebali slaviti", rekla je klimatska znanstvenica Friederike Otto s Grantham instituta za klimatske promjene i okoliš na britanskom Imperial Collegeu u Londonu. "To je smrtna presuda za ljude i ekosustave."
Pročitajte i ovo
SPF
Širi se novi trend na TikToku: Polijevaju se po cijelom tijelu, stručnjaci poslali upozorenje
Znanstvenici kažu da su za to krive klimatske promjene, u kombinaciji s El Ninom.
"Nažalost, to obećava da će biti samo prvi u nizu novih rekorda postavljenih ove godine jer rastuće emisije [ugljičnog dioksida] i stakleničkih plinova zajedno s rastućim događajem El Nino podižu temperature na nove vrhunce", rekao je Zeke Hausfather, istraživač znanstvenik s Berkeley Eartha.