Zapadne sile objavile su u ponedjeljak zajedničku izjavu u kojoj upozoravaju Iran i njegove saveznike da se "suzdrže od napada koji bi dodatno eskalirali regionalne napetosti" na Bliskom istoku jer se čini da se približava prijelomna točka.
Regionalni izvori rekli su u ponedjeljak dopisniku Fox Newsa Treyu Yingstu da su zabrinuti da bi Iran i njegovi opunomoćenici mogli napasti Izrael unutar sljedeća 24 sata u znak odmazde za ubojstvo političkog vođe Hamasa Ismaila Hanije u Teheranu krajem prošlog mjeseca.
"Moramo biti spremni na značajan niz napada. Dijelimo zabrinutost i očekivanja koje imaju naši izraelski kolege da bi to moglo biti ovaj tjedan", rekao je u ponejdeljak novinarima glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost SAD-a John Kirby, a prenosi France24.
Njegov komentar došao je u vrijeme dok Sjedinjene Države šalju udarnu skupinu nosača zrakoplova i podmornicu s navođenim projektilima u regiju u znak potpore Izraelu.
Poruka Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva, koja poziva Izrael i Hamas da pokažu da "nema daljnjeg odgađanja" povratka za pregovarački stol kako bi se postigao dogovor o prekidu vatre i oslobađanju talaca također dolazi u vrijeme kada se Libanon priprema za širi rat, a tome se nada i Islamska država.
"Duboko smo zabrinuti zbog povećanih napetosti u regiji i ujedinjeni u našoj predanosti deeskalaciji i regionalnoj stabilnosti. Posebno, pozivamo Iran i njegove saveznike da se suzdrže od napada koji bi dodatno eskalirali regionalnu napetosti i ugroziti mogućnost dogovora o prekidu vatre i oslobađanju talaca", napisali su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i britanski premijer Keir Starmer.
Trojica čelnika istaknuli su da niti jedna zemlja ili nacija neće imati koristi od eskalacije rata na Bliskom istoku.
Međutim, u nedjelju je palestinska teroristička skupina Hamas rekla da neće sudjelovati u novim pregovorima o prekidu vatre u Gazi ovaj tjedan osim ako posrednici ne predstave plan temeljen na prethodnim razgovorima.
U ponedjeljak su porasle i tenzije između Izraela i njegovog sjevernog susjeda, Libanona. Teroristička skupina Hezbolah sa sjedištem u Libanonu lansirala je 30 raketa na sjeverni Izrael, ali nije bilo žrtava, tvrde Izraelske obrambene snage (IDF).
Washington Post je izvijestio da se Hezbollah "čini nepokolebljivim" protiv Izraela unatoč višemjesečnim zračnim napadima, u kojima je ubijeno oko 400 njegovih boraca. Umjesto toga, militanti su pojačali intenzitet svojih napada i sada napadaju izraelske gradove za koje tvrde da prije nisu bili na meti.
Pročitajte i ovo
Užasna tragedija
UZNEMIRUJUĆE: Kamere Dnevnika Nove TV snimile stravičan zvuk pada rampe trajekta, gradonačelnica vidno potresena jedva nastavila govoriti
Kao odgovor na to, Izrael je izveo osvetnički zračni napad u Bejrutu, u kojem je ubijen zapovjednik Hezbolaha optužen da je orkestrirao masakr. Nakon smrti tog dužnosnika, vođa Hezbolaha Hassan Nasrallah je održao govor u kojem je, čini se, nagovijestio uključenost Libanona u širi sukob, rekavši da su "Izraelci ti koji su izabrali ovu eskalaciju s Libanonom", piše The Washington Post.
The Wall Street Journal piše da se Siriji ponovno jača još jedna teroristička skupina s Bliskog istoka, a radi se o Islamskoj državi. Prema njihovom pisanju, ISIS ponovno gradi svoje redove u sirijskoj pustinji Badija obučavajući mlade regrute da postanu bombaši samoubojice i usmjeravajući napade na savezničke trupe.
Kao odgovor, američki zrakoplovi izvode zračne napade i osiguravaju zračni nadzor kopnenih operacija Sirijskih demokratskih snaga (SDF) protiv ćelija za koje se sumnja da su ISIS-ovi. Skupina je preuzela odgovornost za 153 napada u Siriji i Iraku u prvih šest mjeseci ove godine.
Pročitajte i ovo
Priprema
SAD šalje nuklearnu podmornicu na Bliski istok
Pročitajte i ovo
u južnom Libanonu
Izrael ubio još jednog visokog dužnosnika Hamasa