Kako je prenio portal Klix, na sjednici Gradskog vijeća zakazanoj za srijedu naći će se prijedlog dokumenta pod nazivom "Deklaracija o osudi stavova predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića prema BiH".
"Sarajevo, glavni grad BiH, otvoren je za sve ljude dobre volje, ali ne i za one koji vrijeđaju i rade štetu. Zato pozivamo Milanovića da promijeni svoje uvredljivo ponašanje prema Bosni i Hercegovini. Do tada, neka ne dolazi u Sarajevo, glavni grad BiH, jer neće biti poželjan. Nadamo se da će se Milanović sabrati i promijeniti svoje ponašanje", stoji u prijedlogu ovog dokumenta, o kojemu se trebaju izjasniti zastupnici.
Većinu u gradskom vijeću ima koalicija čiju okosnicu čine SDP BiH, Narod i pravda (NiP) i Naša stranka (NS), a gradonačelnica Sarajeva je SDP-ova Benjamina Karić, no nije jasno tko je točno predlagatelj izjave.
Pročitajte i ovo
spomenuo i Banožića
Milanović o upisu HDZ-ova Ante Bačića u ratnu školu: "Zabranit ću im ulazak u prostorije Hrvatske vojske"
Bude li izjava usvojena, to će značiti kako nitko od predstavnika gradske vlasti Sarajeva neće biti Milanovićev domaćin ako bi on bilo kojim povodom došao u grad, dok će, kako stoji u prijedlogu izjave, svi drugi građani Hrvatske "uvijek biti rado viđeni i dobrodošli gosti u Sarajevu, kao i do sada".
Po pisanju medija u prijedlogu se ne navodi točno o kojim je Milanovićevim izjavama riječ.
Više Milanovićevih izjava naišlo je u posljendjih godinu dana na osude, a posebice njegova konstatacija kako je u BiH prvo potreban "sapun pa onda parfem". Kazao je to komentirajući zahtjeve za uspostavom BiH kao građanske države konstatirajući kako je to u ovom trenutku samo daleki san.
Pročitajte i ovo
U INTERVJUU
Dodik ponovno briljira: "Kad mi netko kaže 'Đe si, Bosanac', dođe mi da se potučem." Osvrnuo se i na Milanovića
Hrvatski je predsjednik, komentirajući stanje u BiH u proteklim mjesecima, spominjao i Sarajevo, pa je tako kazao da bi volio vidjeti kako bi se u tom gradu provelo dvije tisuće Srba koji bi pokušali prosvjedovati, aludirajući time na prosvjede održane u srpnju ispred ureda Visokog predstavnika u BiH zbog najave izmjena izbornog zakona, a čije je sudionike nazvao "nahuškanim unitaristima".
U srpnju 2021. godine kazao je i kako u Sarajevo ne kani ići sve dok se ne riješi problem izazvan izborom Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH iz reda Hrvata.