Stravične slike požara crkve Notre-Dame gledao je cijeli svijet. U požaru je potpuno izgorio toranj, a ubrzo i krov. Ovo povijesno remek djelo arhitekture nije jedino koje je uništeno u ovom stoljeću. Prirodne katastrofe, ali i ljudski faktor bili su uzrok nestajanja mnogih građevina, arhitektonskih bisera, diljem svijeta. Donosimo popis nekih.
Podijelite
U terorističkom napadu koji je promijenio svijet kakav smo do tada poznavali u potpunosti je uništen World Trade Center u New Yorku, a u napadima je stradalo 2996 ljudi. Više od 6000 ih je ranjeno. Popularno zvani Blizanci nikada nisu obnovljeni.
World Trade Center (Foto: SPENCER PLATT / Getty Images North America / AFP)Foto:
SPENCER PLATT / Getty Images North America / AFP
Palmira je oaza s ruševinama antičkog grada, današnje naselje Tadmur 215 km sjeveroistočno od Damaska u Siriji i 120 km jugozapadno od Eufrata. Palmira je dugo bila presudan grad za karavane koje su prelazile preko sirijske pustinje, ali sve to islamistima nije značilo ništa, pa su Palmiru uništili 2010. godine. Palmira je bila pod zaštitom UNESCO-a.
U snažnom potresu u Italiji 2016. godine uništeno je cijelo mjesto Amatrice. U potpunosti je stradala i crkva svetog Augustina izgrađena u 13. stoljeću.
Crkva svetog Augustina (Foto: FILIPPO MONTEFORTE / AFP)Foto:
FILIPPO MONTEFORTE / AFP
Potres na Haitiju sravnio je sa zemljom tamošnji Notre-Dame. Potres se dogodio 16 kilometara jugozapadno od Port-au-Princea, glavnog grada Haitija 12. siječnja 2010. godine.
Royal Clarence Hotel, najstariji hotel u Velikoj Britaniji izgorio je u požaru 2016. godine. Izgrađen je 1769 godine, a nakon požara je zatvoren.
Jedna od najcjenjenijih umjetničkih akademija na svijetu, ona u Glasgowu u Škotskoj, smještena u staroj povijesnoj zgradi, stradala je u požaru, četiri godine nakon što ju je već načela vatrena stihija. Požar je izbio u svibnju 2014. godine.
Škola izvedbenih umjetnosti u Glasgowu (Foto: DAVID BARZ / AFP)Foto:
DAVID BARZ / AFP