Aleksis Cipras (40) vodi u svim ispitivanjima javnog mišljenja i smatra se da je on budući premijer Grčke. Siriza, koja kampanju vodi uz geslo "Dolazi nova nada", obećala je da će pregovorima dogovoriti nove uvjete grčkog programa štednje koji joj u zamjenu za spasonosne kredite diktiraju Međunarodni monetarni fond, Europska unija i Europska središnja banka te inzistirati na otpisu velikog dijela grčkog duga od 320 milijardi eura, odnosno 170 posto BDP-a.
Pročitajte i ovo
16. godišnjica
FOTO/VIDEO Sukobi na ulicama glavnog grčkog grada: Tisuće ljudi marširale u spomen tinejdžera kojeg je ubila policija
LJUTITI MILE IZ LAKTAŠA
BiH je trebala otvoriti pregovore s EU-om, no Dodik je blokirao državu zbog posjeta premijera jedne zemlje
"Naša zajednička budućnost u Europi nije budućnost štednje nego demokracije, solidarnosti i suradnje", rekao je Cipras po izlasku s birališta u svojoj četvrti Kipseliju i to prvo na grčkom, a onda i na engleskom jeziku.
"Danas su Grci pozvani da učine zadnji korak kako bi vratili nadu i okončali strah. Mi ćemo odlučiti hoće li se sutra 'trojka' vratiti u Grčku kako bi provela mjere o kojima je donio odluku (konzervativni premijer Antonis) Samaras ili će sutra naša zemlja pokrenuti teške pregovore za povratak dostojanstva", istaknuo je Cipras.
Cipras u posljednjim anketa vodi između 2,9 i 6,7 postotnih bodova pred Samarasovom Novom demokracijom.
Ovo su ključni grčki parlamentarni izbori koji se u Europi budno prate.
Ciprasova Siriza, favorit izbora, obećava i povećanje javne potrošnje, opoziv mjera štednje, veće mirovine i veću minimalnu plaću, poništenje mnogih strukturnih reformi i uvođenje poreza bogatima, te zaustavljanje privatizacije. Njegova obećanja padaju na plodno tlo jer je većini Grka već muka od dugotrajne štednje i rezova, a u većini pristaju i na izlazak iz eurozone.
Ciprasov konzervativni suparnik Samaras, suprotno, odlučan je nastaviti postojeći smjer.
Osim Sirize, koja u anketama vodi s 35 i Nove demokracije koja se vrti oko 29 posto, izgleda za ulazak u parlament ima i nedavno osnovana stranka To Potami (Rijeka), koju vodi televizijski novinar Stavros Teodorakis, a prihvatljiva je i lijevim i desnim biračima razočaranima u tradicionalne stranke. To Potami je po anketama na trećem mjestu s 5,4 posto potpore.
Slijedi s 5,3 posto ekstremna Zlatna zora, čiji je simbol sličan nacističkoj svastici, a predsjednik stranke kampanju vodi iz zatvora. Sve ostale grčke stranke odbijaju suradnju s njom. Na nedavnim izborima za Europski parlament osvojila je čak 9,4 posto glasova.
Nekoć velika snaga u grčkoj politici, socijalistički Pasok, manjinski partner u Samarasovoj koaliciji, pao je na 5,2 posto podrške. Prije šest godina stranka je općim izborima osvojila 44 posto. Njezin čelnik Evangelis Venizelos bio je jedan od ključnih pregovarača s međunarodnim kreditorima.
Pošto je u Grčkoj izborni prag tri posto, u parlament bi mogli i komunisti, koji odbijaju bilo kakvu suradnju sa Sirizom, Pokret demokratskih socijalista, novoosnovana stranka bivšeg premijera Georgea Papandreua koji je napustio Pasok i populistička stranka Neovisni Grci. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook