Obavijesti Pretražite Navigacija
Niz skandala

Fiskalna pronevjera i štednja eksplozivni koktel za europsku politiku

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Niz skandala vezanih uz političke ili gospodarske dužnosnike naglašava prkos europskih građana spram elite, posebice u zemljama podvrgnutima politici štednje poput Italije, s porastom populizma.

U Francuskoj, afera fiskalne pronevjere vezana uz bivšeg ministra proračuna Jeromea Cahuzaca pridodaje se "već pomalo dominantnoj viziji odbacivanja političkih elita na što se nailazi posvuda u Europi", strahuje Eddy Fougier, istraživač pri Institutu za međunarodne i strateške odnose.

"Kako građani ne bi bili zgroženi ili revoltirani kad ustanove da se državni blagajnik hladno oglušio na štednju i napore koje je od njih zahtijevao?", pita se dnevnik Le Monde.

Ako se taj prkos dosad u Francuskoj odražavao prije svega u medijima i ispitivanjima mnijenja, u zemljama na jugu Europe naprotiv, pogođenima godinama strožom štednjom, zgražanje se odražava već i na biralištima i ulici.

U Italiji, afere s pronevjerama konstanta su ako se uzme u obzir suđenje Silviju Berlusconiju ili ogromna novčana kazna koju će morati platiti dizajneri Dolce&Gabbana (343 milijuna eura).  Reakcija Talijana nije se dugo čekala te je na izborima u veljači Pokret 5 zvijezda Beppea Grilla, koji se bori protiv korupcije i štednje, dobio 25 posto glasova.

Na Iberskom poluotoku nižu se skandali koji izazivaju zgražanje. "U Španjolskoj nikad nisu opraštali spremanje novca u džep i ako se to poklopi s razdobljem opće krize, bude se vrlo neprijateljski osjećaji", analizira Emilio de Diego, profesor suvremene povijesti pri sveučilištu Complutense u Madridu.

>>
Nijemci umorni od plaćanja računa za financijske neuspjehe eurozone

Narodnu stranku tresu dvije istrage: jedna se odnosi na tajne račune stranke od kojih se okoristio navodno čak i šef vlade Mariano Rajoy. Druga, nazvana "afera Gurtel", truje desnicu od 2009., jer se tvrtke bliske Narodnoj stranci sumnjiči da su plaćale proviziju i nudile darove kako bi dobile javne ugovore.

Skandali potresaju i kraljevsku obitelj otkad je jedan sudac otvorio istragu o pronevjeri više milijuna eura javnog novca u kojoj se goni Inaki Urdangarin, suprug mlađe kraljeve kćeri Cristine, koju će pravosuđe uskoro također pozvati.

U Grčkoj tisuće prosvjednika osuđuje "kradljivce" pred parlamentom na svakom prosvjedu protiv štednje. "Lista Lagarde" s približno 2000 imena Grka koji imaju račun u švicarskoj podružnici banke HSBC pogodila je tri vlade optužene za nedjelovanje.

Zemlje sa sjevera Europe nisu pošteđene. U Belgiji je krajem 2012. kraljica Fabiola (84) osnovala "privatnu zakladu" što se shvatilo kao način izbjegavanja prava naslijeđa. Kraljica je u međuvremenu odustala a vlada je smanjila godišnju dotaciju od 1,4 milijuna eura na približno 925.000 eura.  (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Kako protiv IS-a? Koalicija za borbu protiv Islamske države: 'Ključno je imati Tursku za stolom' Slika nije dostupna Kraj krize? Počela rasti gospodarstva najjače pogođena krizom
Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene