"Ovo je povijesni dan. Počinje nova era", kazao je Niinistö. Parlament bi odluku trebao potvrditi u idućim danima, no to je samo formalnost, javlja AP. Nakon toga predat će formalan zahtjev NATO-u.
Govoreći zajedno s predsjednikom u Helsinkiju, finska premijerka Sanna Marin rekla je kako se nada da će parlament potvrditi odluku o podnošenju zahtjeva za pridruživanje NATO-u u sljedećih nekoliko dana.
Ona je izjavila da su oboje bili u bliskom kontaktu sa zemljama članicama NATO-a i da im sam NATO zahvaljuje na dosadašnjoj potpori.
"U Finskoj je još pred nama parlamentarni proces, ali vjerujem da će parlament odlučno i odgovorno raspravljati o ovoj povijesnoj odluci", rekla je premijerka.
Proces ratifikacije inače može trajati i godinu dana, no Njemačka je pripremila sve da taj proces prođe brzo.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ranije u nedjelju je izjavila kako je sve spremno za brzi proces ratifikacije ako Finska i Švedska odluče podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u.
Pročitajte i ovo
Treba jednoglasna potpora
Novi problem za Fince i Šveđane: Članica NATO-a protiv njihova ulaska. Odmah uslijedila reakcija
Pročitajte i ovo
Dnevnik Nove TV u Helsinkiju
Većina ih je suglasna, no ulazak u NATO za Fince će imati i ekonomske posljedice: "To će nas mnogo stajati"
"Ako se odluče pridružiti, mogu se brzo pridružiti... Moramo se pobrinuti da im damo sigurnosna jamstva, ne smije biti prijelaznog razdoblje, sive zone, u kojem je njihov status nejasan", rekla je.
Niinistö obavijestio Putina: "Nismo poznati po tome da se skrivamo"
Moskva, koja dijeli granicu s Finskom od 1300 kilometara, upozorila je da bi finsko pridruživanje NATO-u bilo pogrešno i da bi Helsinki tako naštetio bilateralnim odnosima s Rusijom.
Očekuje se da će i Švedska, u kojoj se javna podrška članstvu u NATO-u povećala, postupiti isto kao susjedna Finska.
Niinistö je u telefonskom razgovoru obavijestio ruskog predsjednika Vladimira Putina da se Finska planira pridružiti NATO-u. Putin je kazao da se time pogoršali rusko-finski odnosi.
"Ja i Finska nismo poznati po tome da se skrivamo i potiho nestanemo iza ugla. Bolje je reći izravno ono o čemu se već govorilo i zabrinutoj strani. To sam želio napraviti", kazao je Niinistö, referirajući se na razgovor s Putinom.
Pročitajte i ovo
ŠIRI SE NATO?
Uskoro objava koja bi mogla drastično promijeniti tijek rata u Europi: Odluka pada krajem tjedna
Finski predsjednik izrazio je spremnost za razgovore sa svojim turskim kolegom Tayyipom Erdoganom nakon što je Ankara iznijela prigovore na ulazak skandinavskih zemalja u NATO.
Kao članica NATO-a Turska može uložiti veto na finsko i švedsko pristupanje savezu.
Niinistö je rekao da je "pomalo zbunjen" zbog promjene turskog stava. "Ono što sada trebamo je vrlo jasan odgovor, spreman sam za novu raspravu s predsjednikom Erdoganom o problemima koje je on pokrenuo", kazao je.
Erdogan je rekao da ne podržava finsko i švedsko članstvo u NATO-u zbog podrške tih dviju zemalja Kurdistanskoj radničkoj partiji (PKK) protiv koje turske vlasti desetljećima ratuju i smatraju je terorističkom organizacijom.