Neposredno prije sastanka Vijeća za unutarnje poslove, nacrt zaključaka bit će na Odboru stalnih predstavnika država članica (Coreper).
Pročitajte i ovo
Pregovori
Hrvatska susjedima blokirala zatvaranje poglavlja u pristupanju Europskoj uniji
Donosi Provjereno
Dao otkaz u Njemačkoj jer je dobio posao u Hrvatskoj, a onda se dogodio nevjerojatan obrat
Tim zaključcima o ispunjavanju uvjeta za primjenu šengenske pravne stečevine u Hrvatskoj i formalno bi se potvrdio završetak evaluacije.
Zaključci su prvi korak u procesu odlučivanja o pristupanju šengenskom prostoru. Paralelno s tim, u Vijeću se radi i na nacrtu odluke o primanju Hrvatske koja bi se trebala naći na dnevnom redu pod francuskim predsjedanjem koje počinje 1. siječnja 2022. godine.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je u četvrtak posjetio Zagreb, eksplicitno je da potporu Hrvatskoj.
"Kao prvo, Hrvatska je spremna za Schengen, to je pokazala, ispoštovala je proces. Hrvatska je potvrdila da ima čvrstu organizaciju i sposobnost zaštite svojih granica, vanjskih granica Unije, u odnosu na borbu protiv krijumčarenja", rekao je Macron na zajedničkoj konferencije za medije s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem.
Za konačnu odluku potrebno je pribaviti mišljenje Europskog parlamenta. Riječ je o savjetodavnom postupku, u kojem Vijeće može ali ne mora uvažiti mišljenje zastupnika. Za odluku Vijeća potrebna je suglasnost svih 26 članica šengenskog procesa.
Cijeli postupak mogao bi trajati oko šest mjeseci.