Egipatske vlasti objavile su danas kako su na području sjevernog Sinaja uhitile pet osoba koje se sumnjiči za podržavanje i pomaganje terorizma, objavio je egipatski portal Albawaba news.
Sat vremena nakon ove vijesti, isti je portal objavio drugu u kojoj se navodi kako je egipatska vojska spriječila sedmoricu terorista u postavljanju eksploziva na ceste u gradu Sheikh Zuweid, također na Sinajskom poluotoku.
Nije navedeno jesu li ove akcije povezane s velikom potragom egipatskih vojnih i obavještajnih snaga za Hrvatom Tomislavom Salopekom kojeg je oteo sinajski ogranak Islamske države - Sinai Wilaya. Salopek je otet u Kairu još 22. srpnja, a islamisti su 5. kolovoza objavili video u kojem hrvatski taoc čita poruku da će ga ubiti u roku od 48 sati ukoliko Egipat ne oslobodi neimenovane muslimanke iz zatvora.
Sudbina Tomislava Salopeka i dalje je nepoznata. No, egipatske vlasti objavile su kako ubrzano rade na lociranju zatočenog Hrvata te su dopustile i upotrebu Apache helikoptera kako bi locirali i uhvatili pripadnike terorističke skupine.
Policija u Arishu dobila dojavu kako jedan korisnik Fecebooka Abu al-Walid al-Sinaiwy, koji živi na području sjevernog Sinaja, objavljuje postove u kojima podržava takfirističke terorističke grupe, njihove ideje kao i napade koji su se dogodili na Sinaju, stoji u objavi policijske uprave.
Do osumnjičenih za terorizam policija je došla preko računalnih adresa, odnosno telefonskih linija koje su bile registrirane u Telekomu Egipta. Policija je uhitila vlasnike pet kuća.
Na takfirističke grupe upozorio je i stručnjak za Bliski istok Vedran Obućina koji je za Dnevnik.hr analizirao otmicu Tomislava Salopeka i stanje u Egiptu.
'Terorističke ćelije s kojima se suočava egipatska vlast su male, mobilne i skrivene. Bojišnica nije samo šezdeset tisuća kvadratnih kilometara sinajske pustinje, već svaki pedalj egipatskog teritorija. Stoga je iskorjenjivanje takfirističkih terorista iz Egipta vrlo teško, možda nemoguće', smatra Obućina.