Crna Gora će u ponedjeljak dobiti novu vladu, a predvoditi će je čelnik Pokreta Europa sad Milojko Spajić. Njegov kabinet sastojat će se od 18 ministara i pet potpredsjednika. Prethodno će za predsjednika crnogorskog parlamenta biti izabran čelnik prosrpske i proruske desnice Andrija Mandić, čija je koalicija "Za budućnost Crne Gore" dala manjinsku podršku Spajićevoj vladi.
U novoj vladi pored Pokreta Europa sad, bit će zastupljeni i Demokrati bivšeg predsjednika parlamenta Alekse Bečića, umjereni prosrpski SNP, te albanske nacionalne partije. U oporbi ostaju Demokratska partija socijalista, Socijaldemokrati, Bošnjačka stranka i Hrvatska građanska inicijativa.
U ekspozeu koji je dostavio parlamentu, Spajić je naveo da će se vanjska politika njegove vlade zasnivati na "strateškim nacionalnim interesima".
"Naša četiri glavna vanjskopolitička prioriteta su: punopravno članstvo Crne Gore u Europskoj uniji; aktivno i kredibilno članstvo u NATO savezu; unaprjeđenje dobrosusjedskih odnosa i jačanje uloge naše države u multilateralnim organizacijama", naveo je Spajić u ekspozeu koji će sutra pročitati pred zastupnicima crnogorskog parlamenta.
Pročitajte i ovo
KAZNENA PRIJAVA
Uhićen 45-godišnjak: Napao djelatnicu automat kluba u Trogiru i ukrao joj novčanik
U dijelu koji se odnosi na gospodarstvo, Spajić navodi da će njegova vlada imati konkretan cilj koji se odnosi na unapređenje standarda stanovnika Crne Gore i to kroz provođenje programa "Europa sad 2", koji kako je tijekom predizborne kampanje obećavao Spajić, podizanje prosječne plaće u Crnoj Gori s oko 800 na tisuću eura.
"Naša vizija je Crna Gora kao Švicarska Balkana i Singapur Europe. Vlada, koju vam danas predstavljam, odraz je razumijevanja upravo tih očekivanja", naveo je mandatar u ekspozeu, istanuvši da socijalne i etno-nacionalne podjele i tenzije, "kojima smo nažalost svjedočili prethodnih godina i desetljeća, moraju ostati za nama“.
Milojko Spajić bio je ministar financija u prvoj vladi nastaloj nakon što je u kolovozu 2020. godine Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića nakon 30 godina prvi puta poražena na izborima i smijenjena sa vlasti.
Tijekom jednogodišnjeg mandata, zajedno s tadašnjim ministrom gospodarstva, a trenutno predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, proveo je program "Europa sad", kojim su minimalnu plaću u Crnoj Gori povećali s 220 na 450 eura.
Na krilima tog populističkog poteza Spajić i Milatović formirali su političku stranku Pokret Europa sad, koja je pobijedila u lipnju na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori. Dva mjeseca ranije u travnju, Milatović je porazio Mila Đukanovića na predsjedničkim izborima.
U životopisu Milojka Spajića navodi se da je ovaj tridesetšestogodišnjak studije završio u Japanu i Kini, a da je magistrirao u Francuskoj. Radio je u Tokiju i Singapuru, u globalnoj bankarskoj grupaciji Goldman Sachs, ali i bio partner Venture Capital fonda u Singapuru.
Kritike i prosvjed zbog suradnje sa prosrpskom i proruskom desnicom
Nakon što je postalo izvjesno da će Spajić formirati vladu s prosrpskom i proruskom koalicijom "Za budućnost Crne Gore", koju predvodi četnički vojvoda Andrija Mandić, kritike su stigle od domoljubnih procrnogorskih stranaka koje su za ponedjeljak u 18 sati najavile prosvjedni skup zbog izbora Mandića na čelo crnogorske skupštine.
Na prosvjede su pozvale Demokratska partija socijalista te Socijaldemokrati koji navode da "dižu glas protiv izbora Andrije Mandića, četničkog vojvode, za predsjednika parlamenta".
Pročitajte i ovo
ratno bezumlje
Prizori razaranja u Gazi: Ovako izgleda druga faza rata, ubijeno je više od 3000 djece
"Pozivamo sve slobodnomisleće građane koji ne žele ostati nijemi na izbor četničke vlade u paketu s četničkim vojvodom na čelu skupštine, koji će biti izabran glasovima onih kojima su usta puna Europe i euroatlantskih vrijednosti da dođu u što većem broju i suprotstave se daljnjem civilizacijskom ponoru Crne Gore", priopćeno je u pozivu.
Suradnju Spajića s Mandićem jasno su kritizirale Sjedinjene Države koje su upozoravale da u vladi ne mogu biti snage koje se protive sankcijama Rusiji te relativiziraju agresiju na Ukrajinu i osporavaju neovisnost Kosova.
S druge strane iz Europske unije je priopćeno da nije na Bruxellesu da komentira tko treba biti dio nove crnogorske vlade, ali ponavljaju da su jasna očekivanja da nova vlada odgovori na težnju većine građana da Crna Gora napreduje ka Uniji.
Ipak, jasniji stav EU-a očekuje se u utorak kada će, samo dan nakon formiranja nove crnogorske vlade, u Podgorici boraviti predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.