Visoke cijene zlata povećavaju i korištenje otrovne žive u manjim rudnicima u zemljama u razvoju što širi otrov koji može uzrokovati oštećenja mozga kod djece i na udaljenosti od više tisuća kilometara, pokazala je UN-ova studija objavljena u četvrtak.
Podijelite
Pregovarači iz 120 država sastat će se idući tjedan u Ženevi na konačnoj rundi pregovora o sporazumu za smanjenje korištenja žive. Živa se uglavnom u okoliš ispušta pri iskopavanju zlata, jer se koristi pri odvajanju zlata od rude i pri radu elektrana na ugljen.
Povećanje cijena zlata s 400 dolara prije deset godina na gotovo 1.700 dolara za uncu potaknulo je širenje manjih rudnika u Južnoj Americi, Africi i Aziji koji zapošljavaju do 15 milijuna ljudi, rekao je UN-ov programa za okoliš (UNEP).
Radnici riskiraju trovanje a emisije žive šire se po cijelom svijetu kada se nađu u zraku ili dospiju u rijeke i oceane. Živa može posebice štetiti mozgu fetusa i male djece. "Izlaganje djece i majki živi okrutan je i sve nepotrebniji rizik", rekao je agenciji Reuters čelnik UNEP-a Achim Steiner i istaknuo da postoje čišće alternative živi u rudarenju.
"Danas rođena beba u Kini, kao i u Americi ili Japanu ili Brazilu, doista ne smije biti osuđena na neurološke štete zbog žive", rekao je Steiner. "Vrlo visoke cijene zlata dovele su u sektor rudarenja zlata još više ljudi, posebice iz najsiromašnijih dijelova društva", rekao je Steiner. UNEP je rekao da se uslijed toga povećala šteta za zdravlje i okoliš.
Emisije žive koje nastaju pri rudarenju u malim rudnicima više su se nego udvostručile od 2005. na 727 tona 2010. i sada čine 35 posto ukupne globalne emisije, rekao je UNEP. (Hina)