Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Optužujući navodi

Kurz od Nijemaca traži objašnjenje: ''Špijunirati prijateljske zemlje je neprihvatljivo''

Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen i kancelar Sebastian Kurz (Foto: AFP)
Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen i kancelar Sebastian Kurz (Foto: AFP) Foto: Afp
Austrijska vlada zatražila je u subotu od Njemačke pojašnjenje nakon novih medijskih napisa u kojima se njemačke tajne službe optužuje da su špijunirale velik broj ustanova i tvrtka u Austriji, među kojima veleposlanstva i međunarodne organizacije.

Austrijski predsjednik Alexander von der Bellen zatražio je "cjelovita pojašnjenja" njemačkih vlasti a kancelar Sebastian Kurz pozvao je Berlin na "dobru suradnju" kako bi se rasvijetlila otkrića tiska o prijašnjoj djelatnosti njemačke vanjske obavještajne službe (BND).

Pročitajte i ovo Obrambeni sustav Patriot Zaliha Bundeswehra Ukrajini u ključnom trenutku stiže moćno oružje: "Pozivam druge čelnike da slijede taj primjer" Cesta, ilustracija Kao i prije 50 godina Panika u Njemačkoj, od ljeta je moguća velika promjena u prometu

Dnevnik Standard piše u subotnjem broju da posjeduje popis ciljeva koje je BND špijunirao između 1999. i 2006. i koji obuhvaćaju oko 2.000 brojeva fiksnih i mobilnih telefona, faksova te elektroničke adrese ministarstava, međunarodnih organizacija, veleposlanstava i tvrtka sa sjedištem u Austriji. Austrijski tjednik Profil objavio je iste informacije.

Među međunarodnim organizacijama su Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) koje svoje sjedište imaju u Beču.

"Špijunirati prijateljske zemlje nije samo rijetko i nepoželjno, već i neprihvatljivo", rekao je predsjednik na tiskovnoj konferenciji s Kurzom koja je organizirana posebno na tu temu.

Takvo djelovanje "može dugoročno dovesti u pitanje povjerenje među zemljama", dodao je Van der Bellen a kancelar je bio nešto oprezniji napomenuvši da je Njemačka "važan partner".

Obojica su htjela biti sigurna da je takva praksa prestala, istaknuvši da su razmjeri špijuniranja, o kakvima je pisao tisak, "golemi".

U Njemačkoj je predsjednik odbora Bundestaga za nadzor obavještajnih služba, zastupnik Armin Schuster (CDU) rekao u subotu da će ispitati austrijske informacije.

"Ispitat ćemo jesu li ti navodi novi ili su dio onoga što se izjavljivalo 2015.", rekao je za medijsku grupaciju Funke. Odbor se treba idući tjedan sastati u vezi s tim.

G. 2015. njemačka vanjska obavještajna služba već je bila u nezgodnoj situaciji nakon sličnih otkrića da je u prošlosti špijunirala savezničke zemlje, pa tako i Austriju, za svoj račun i za američku obavještajnu agenciju NSA-u.

Po pisanju tiska, špijunirani su dužnosnici francuskog ministarstva vanjskih poslova, ureda francuskog predsjednika, Europske komisije i ministarstva unutarnjih poslova nekih europskih zemalja.

G. 2016. Njemačka je donijela zakon po kojemu će njemačka obavještajna služba biti pod većom kontrolom, ali će imati i veće ovlasti. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene