Tako svoju analizu trenutnog stanja u Ukrajini (i svijetu) počinje CNN-ov Stephen Collinson.
Pročitajte i ovo
Eskalacija rata
Zelenski objavio šokantne informacije: "Rusi su ih počeli koristiti u svojim napadima - značajan broj"
Iza zatvorenih vrata
Procurili detalji sa sastanka Trump, Zelenski, Macron: "Pazili su da ga ne stjeraju u kut, a Trump se boji samo ovoga"
Zbog Zelenskijevih istupa Zapad ne može skrenuti pogled s agonije koju proživljava njegov narod, no ukrajinski predsjednik sve je bliži i žalosnoj ratnoj istini: Joe Biden i europski vođe suočavaju se s političkom i geopolitičkom crvenom crtom, a s tim problema nema Vladimir Putin, u svojoj nemilosrdnoj destrukciji i naoružan nuklearnim bojevim glavama.
Collinson napominje kako u jednadžbi rata veliku ulogu ima rastuća cijena nafte te se pita hoće li zapadne sankcije prisiliti Putina na neki uzmak prije uništenja Ukrajine i njenog naroda, i prije masovnog egzodusa.
Potresni videopozivi Zelenskog, navodi analitičar, rasplakali su zakonodavce u SAD-u i Europi i probudili ih iz post-hladnoratovskog sna.
"On je antipod okrutnom Putinu. Ako su neki ljudi sami mijenjali svijet, rijetki su to učinili tako brzo kao Zelenski", piše analitičar.
"Svojim dnevnim obraćanjima tragičnog heroja u kojima upozorava na Putinov pokušaj da uništi Ukrajinu, ovaj komičar omogućio je ubrzavanje globalnih napora da se Rusiju gurne u izolaciju, što se dogodilo jače i brže od svih očekivanja", dodaje Collinson.
Analitičar piše kako su sankcije raspršile rusko gospodarstvo, poslale rubalj na najnižu razinu što bi eventualno moglo dovesti do otpora prema Putinu u samoj Rusiji i smanjiti sposobnost opskrbe trupa u Ukrajini. Oligarsi gledaju kako im plijene jahte i cijela bogatstva.
No gotovo dva tjedna nakon početka sukoba, postavlja se pitanje koje sankcije se još mogu uvesti dok se izbjegava izravni sukob s Rusijom.
"Sve je više znakova, da se unatoč svom junaštvu, Zelenski suočava sa željom NATO-a da se izbjegne najgori scenarij koji bio mogao dovesti do Trećeg svjetskog rata", piše.
No Zelenski od Bidena još nije odustao. U intervjuu za ABC rekao je kako vjeruje da američki predsjednik može učiniti više te da zna kako svi misle da je Ukrajina daleko od SAD-a ili Kanade, ali da su i oni u toj "zoni slobode".
"Kad se narušavaju prava i slobode, morate nas zaštiti. Jer ćemo mi biti prvi na redu. Vi ćete biti drugi. Što više ova zvijer jede, to će željeti još i više", rekao je Zelenski.
CNN u analizi podsjeća na stalne molbe da se proglasi zabrana letenja nad Ukrajinom što Zapad odbija bojeći se izravnog sukoba. Anthony Blinken je objasnio kako bi to značilo da bi Rusi kršili zabranu, a ostale države bi morale pucati u njihove avione. Zelenski je tražio i članice bivšeg Varšavskog pakta da mu pošalju sovjetske avione kojima ukrajinski piloti znaju upravljati. Poljska je, čini se, i od toga odustala.
Iako je Zapad Rusiju kaznio golemim sankcijama, svi su vrlo oprezni kao ne bi pokrenuli rat koji bi mogao eskalirati u katastrofalni nuklearni sukob.
Što je s ruskom naftom?
Druga opcija bila bi zabrana uvoza ruske nafte i plina.
"Paradoksalno, sankcije koje su dovele do rasta cijena, omogućuju više novca u rusku blagajnu koja ga može trošiti na rat", piše u analizi.
Zelenski je Europu pozvao na bojkot europskih energenata, no Europa nije spremna na taj korak. Moskva pokriva 40% potreba Europske unije za plinom i 27% uvoza nafte.
Analitičar piše kako u Kongresu postoji konsenzus oko zabrane uvoza nafte iz Rusije, no, bez Europe, bio bi to samo simboličan potez.
Američki dužnici su navodno ovih dana bili u Venezueli kako bi se istražila mogućnost da ta zemlja pod sankcijama počne prodavati naftu na međunarodnom tržištu, sve kako bi se smanjio rast cijena. SAD se uzda i u novi nuklearni sporazum sa Iranom, a nagađa se da bi Biden uskoro mogao u Saudijsku Arabiju.
I Biden i europske vođe suočeni su s ogromnim cijenama energenata. I dok Biden ima široku potporu oko sankcija Rusiji, ogromno povećanje cijena, moglo bi biti novi test podrške.
"Što dulje rat u Ukrajini traje, to je veća šansa za pritisak u glavnim gradovima država članica NATO-a. Sudbina Ukrajine mogla bi se svesti na gorko pitanje: Što će izdržati dulje, hrabri Ukrajinci i njihov predsjednik, ruska ekonomija ili javno mnijenje Zapada i tolerancija njihovih vođa prema povišenim tenzijama s ruskim predsjednikom i njegovim nuklearnim prijetnjama", zaključuje se u analizi.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.