SP u atletici: Kibet slavio u maratonu

Kenijac Luke Kibet (24) osvajač je prve zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u atletici koje se održava u Osaki.

Kibet je slavio u maratonu osvojivši za Keniju prvu zlatnu medalju u toj disciplini nakon 20 godina.

Pročitajte i ovo Britanac prvi pretrčao cijelu dužinu Afrike Prešao 16.000 kilometara Britanac prvi pretrčao cijelu dužinu Afrike: Putem je bio opljačkan i otrovao se hranom Slika nije dostupna SP atletika: Kenijska dominacija na utrkama

Posljednji se zlatom okitio Douglas Wakiihuri u Rimu 1987. godine. Kibet, koji radi kao čuvar u zatvoru, slavio je s rezultatom dva sata, 15 minuta i 59 sekundi.

Drugi je bio predstavnik Katara Mubarak Hasan Shami (2:17:18), dok je treće mjesto pripalo Švicarcu
Viktoru Rothlinu (2:17:25).

- Sretan sam što sam osvojio zlatnu medalju za svoju zemlju. Iznimno sam ponosan, jer smo godinama čekali na zlato u maratonu, kazao je Kibet koje je ovo bio najveći uspjeh u karijeri.