Nacionalni stožer civilne zaštite objavio je nove informacije vezane uz epidemiju koronavirusa u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo
Nove mjere za dvije županije
Capak: "Šest osoba greškom je dobilo drugu dozu različitog proizvođača." Otkrio jesu li imali posljedice
2362 nova slučaja, 29 umrlih
Sve teža situacija s koronom: "Ne isključujem uvođenje strožih mjera za cijelu zemlju"
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da je u proteklih 24 sata novih 47 zaraženih, što je ukupno 1126. Kako je rekao, obavljeno je 9833 testiranja, a samo u posljednja 24 sata njih 583.
"Nažalost, imamo četiri novopreminule osobe, sve su preminule u KBC-u Osijek. Riječ je o osobama starije životne dobi kojie su bili kronični bolesnici", dodao je Beroš. Ukupno je preminulo 12 osoba.
Na respiratoru je 39 osoba. Oporavilo se 119 oboljelih, što je 27 više u odnosu na jučer. "Sljedeća dva i pol do tri tjedna su kritično razdoblje koje će odrediti našu sudbinu", kazao je Beroš. "Budimo odgovorni i poštujmo mjere koje su tu s jasnim razlogom i ukoliko ih poštujemo, možemo prebroditi ovu ugrozu", dodao je.
Kršenje mjera samoizolacije u 83 slučaja
Načelnik Nacionalnog stožera civilnog stožera Davor Božinović kazao je da je izdano 382.191 e-propusnica, a odbijeno je 9625 zahtjeva. "Sustav je počeo funkcionirati i obrađuje veliki broj podataka", kazao je i dodao da se možda neće morati produžavati rok trajanja e-propusnica.
Kako je naveo, dojavljeno je 3802 prijave kršenja mjera samoizolacije. "U 83 slučaja je utvrđeno da se radi o kršenju. To znači da postoje pojedinci koji ugrožavaju, ne samo sebe, nego i svoje obitelji i sve građane s kojima mogu stupiti u kontakt", naveo je Božinović. Naveo je da se tijekom subote i nedjelje vraćaju hrvatski i državljani zemalja u našem okruženju.
Oni koji se vraćaju bit će obrađeni
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da se manji postotak zaraženih liječi u kućnim uvjetima. "Oni koji nemaju simptoma ili imaju blage simptome i imaju uvjete za samoizolaciju, za njih preporučujemo da ostanu kod kuće", kazao je i dodao da nije pala virulentnost u prijelazu virusa s osobe na osobu te da je oprez potreban.
Za putnike, državljane Hrvatske ili neke od zemalja u našem okruženju koji dolaze avionima ili se vraćaju automobilima rekao je da je organizirano profiliranje svake od tih osoba od strane sanitarnog inspektora i epidemiologa. "Utvrdit će se imali li simptome, je li bila u kontaktu s nekim tko je zaražen, dolazi li iz nekog od područja koja su kritična", istaknuo je.
"Svi će se staviti u samoizolaciju", objasnio je. Ako se za nekoga utvrdi da ima simptome, bit će prepraćen u bolnicu na testiranje, a ostali će u samoizolaciji biti pod stalnim liječničkim nadzorom, potvrdio je Capak.
Pozvao građane da i dalje ostanu doma
Za zdravstveno stanje korisnika domova za starije i nemoćne Capak je naveo da je stanje dobro. "Mi smo vrlo rano uveli mjere, a kasnije ih i pojačali. Na terenu se domovi pridržavaju mjera i nema proboja bolesnih u te objekte za sada", naveo je.
"Dolazi nam toplije i sunčano vrijeme koje vabi građane van. Ovih sljedećih nekoliko tjedana su kritični za situaciju u Hrvatskoj i pozivamo građane da ostanu doma. Tjelesna aktivnost je bitna, ali pozivamo građane da je odgode na nekoliko tjedana jer imamo zaraznu bolest", objasnio je i pozvao sve da ostanu u kućama.
Rizične skupine se posebno moraju čuvati
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić kazala je da su u toj klinici četiri osobe mlađe do srednje životne dobi na respiratoru.
"Na respiratoru su osobe koje imaju neki dodatni rizični faktor koji im otežava zdravstveno stanje te da su iz rizičnih grupa", objasnila je i upozorila sve koji su u rizičnim grupama da se čuvaju kako ne bi i sami imali veliki zdravstveni problem.
Podsjetimo, županijski stožeri u nekoliko županija objavili su da nemaju novooboljelih. Iz Osječko-baranjske županije je stigla vijest da su u 24 sata zabilježena prva četiri smrtna slučaja.