Europska komisija, koja pregovara u ime dvadesetsedmorice, prednaručila je ukupno 2,2 milijarde doza. Na zemljama članicama je da finaliziraju narudžbe i organiziraju raspodjelu doza.
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Costa: "Moramo ojačati Ukrajinu za sve moguće scenarije"
Samit EU-a
Analiza Ivane Petrović. "Nikakvih 100.000 europskih vojnika neće ići u Ukrajinu"
Cjepivo njemačko-američkog dvojca BioNTech-Pfizera prvo je koje je krajem prosinca odobrio europski regulator, nakon njega je 6. siječnja odobreno cjepivo američke Moderne, a zatim švedsko-britanske AstraZenece 29. siječnja. Sva tri cjepiva daju se u dvije doze, dakle za svaku osobu potrebne su dvije doze.
EU je do 1. veljače dobio 18,5 milijuna doza, od kojih 17,6 milijuna Pfizer/BioNTecha i 854.000 Modernina cjepiva. Ukupno gledano, dvadesetsedmorica su u prosjeku ubrizgala 2,4 doze na sto ljudi, uz znatne razlike između zemalja.
Pfizer/BioNTech: 600 milijuna prednaručenih doza
Prvi ugovor potpisan jesenas predviđao je dopremu 200 milijuna doza do rujna 2021. i 100 milijuna doza nešto kasnije. Drugi ugovor potpisan je 8. siječnja za dodatnih 300 milijuna doza, a isporuka treba početi u drugom tromjesečju.
BioNTech i Pfizer u ponedjeljak su potvrdili da su kadri isporučiti EU-u još 75 milijuna doza u drugom tromjesečju.
Moderna: 160 milijuna doza
Zemlje članice u siječnju su izvijestile o znatnom smanjenju isporuka Modernina cjepiva proizvedenog u Švicarskoj.
No, kao i kod Pfizer/BioNTechova cjepiva, proizvodni rokovi su poštovani, misli Bruxelles: prošlog tjedna isporučena su 4 milijuna doza, od kojih 3,5 BioNTechovih i 500.000 Moderninih, što je "100 posto očekivane količine u tom razdoblju".
AstraZeneca: 400 milijuna doza
Laboratorij je 22. siječnja izvijestio o problemu "u proizvodnji" u pogonu u Seneffeu u Belgiji, poručivši EU-u da će mu u prvom tromjesečju moći isporučiti tek 31 milijun od oko 120 milijuna obećanih doza.
Opskrbu dvadesetsedmorice trebala je osigurati još jedna tvornica u Nizozemskoj i dvije u Velikoj Britaniji.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je u nedjelju da će AstraZeneca u prvom tromjesečju na kraju isporučiti 40 milijuna doza, što je znatno manje od očekivanog.
AstraZenecino cjepivo je jednostavnije za proizvodnju i praktičnije za dopremu jer ne zahtijeva veoma niske temperature kao Pfizer/BioNTechovo i Modernino. Njegova primjena u EU-u počinje u drugom tjednu veljače.
Cjepiva koja još čekaju odobrenje
EU je potpisao i ugovore s francusko-britanskom tvrtkom Sanofi-GSK (300 milijuna doza), s njemačkom CureVac (405 milijuna doza) i američkom Johnson&Johnson (400 milijuna doza).
Kako navodi Komisija, oko 100 milijuna doza Johnson&Johnsonova cjepiva moglo bi se isporučiti do kraja rujna bude li odobreno.
Izvršno tijelo EU-a usto je zaključilo načelne pregovore s američkim Novavaxom (100 milijuna doza) i francusko-austrijskom Valnevom (60 milijuna doza).
Cijena cjepiva
Cijene koje je ugovorila Komisija, koje su strogo povjerljive, sredinom prosinca nehotice je otkrila belgijska državna tajnica za proračun: cijena doze kreće se od 1,78 eura za AstraZenecino cjepivo do 14,70 eura za Modernino. Pfizer/BioNTechovo košta 12 eura.
AstraZeneca je ocijenila da je ukupna vrijednost cjepiva za EU 870 milijuna eura, što se može vidjeti i u ugovoru koji je Komisija u petak objavila na internetu.