Više od 30 milijuna Britanaca primilo je svoje prvo cjepivo protiv COVID-19 u najbržem procjepljivanju u Europi, a namjera je da se cjepivo ponudi svim odraslim osobama do kraja srpnja.
Međutim, Velika Britanija našla se u javnom prijeporu s Europskom unijom, gdje se program cijepljenja odvija puno sporije zbog zastoja u opskrbi cjepivom.
"Mislim da naš fokus treba biti nastojanje da održimo Britaniju sigurnom, želimo također surađivati i s drugim zemljama, no prioritet je da provedemo cijepljenje", rekao je Kwarteng Sky Newsu.
Rekao je da Velika Britanija surađuje s drugim europskim zemljama kako bi se i njihovo stanovništvo procijepilo te da ovo nije "kompetitivna situacija".
Pročitajte i ovo
Zatražili dodatne procjene
Kanada zaustavlja cijepljenje mlađih od 55 godina AstraZenecom: "Postoji znatna nesigurnost vezana za prednosti upotrebe tog cjepiva"
Pročitajte i ovo
Nakon problema s AstraZenecom
Čelnici država EU raspravljaju o raspodjeli cjepiva: Plenković traži više Pfizerovog
Međutim, upitan može li Britanija pomoći Irskoj, rekao je: "Ako bude viškova, možemo ih podijeliti, no u ovom trenutku nema viškova te i dalje imamo velik broj ljudi koje moramo cijepiti."
Britanija je dogovorila kupnju desetaka milijuna doza cjepiva od brojnih dobavljača, a u ponedjeljak je GlaxoSmithKline objavio detalje planova za završni dio proizvodnog procesa do 60 milijuna doza Novavaxova cjepiva za upotrebu u Britaniji.
Britanski premijer Boris Johnson jedan je od 23 čelnika koji su u utorak podržali ideju o postizanju međunarodnog sporazuma koji bi pomogao svijetu da zajedno radi na rješavanju budućih zdravstvenih kriza.
"Danas imamo krizu i potpuno je u redu da se usredotočimo na to da ju pokušamo riješiti u svojoj zemlji i da zaštitimo svoje ljude kako bismo se mogli vratiti normalnom životu", rekao je Kwarteng.