Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Službeni posjet Austriji

Milanović o migrantima: "Nitko ne voli vidjeti suzavac. Ne znam kako bih postupio da sam premijer..."

Nakon Slovenije predsjednik Zoran Milanović boravi u drugom službenom posjetu u inozemstvu, i to u Austriji.

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović boravi u službenom posjetu u Austriji, gdje se sastao s predsjednikom Republike Austrije Alexanderom Van der Bellenom.

Pročitajte i ovo Zoran Milanović razgledao Rafale - 3 novi hrvatski ponos FOTO Zoran Milanović popeo se na jedan Rafale i pomno ga razgledao Rafalei dolaze u Hrvatsku Povijesni prelet FOTO/VIDEO Hrvatska vojska ulazi u 21. stoljeće: Više od milijardu eura za nove moćne čuvare neba

Razgovarali su o budućnosti zapadnog Balkana, gospodarskoj suradnji, suzbijanju širenja koronavirusa te o situaciji s migrantima.

"Prvo, druge članice EU-a i Europska unija Grčku, Bugarsku i druge zemlje na granici neće pustiti same, s njima se o cjelokupnoj situaciji mora razgovarati. Drugo, meni nije poznato što turska vlada, predsjednik Erdogan, trenutačno želi postići", rekao je Van der Bellen.

Milanović je pak poručio da "smo malo sazreli u pet godina te znamo gdje su granice".

"Nitko ne voli vidjeti suzavac. Kako bih danas postupio da sam premijer, ne znam, ali znam da ću u razgovoru s Vladom RH gledati da zaštitim i ljudskost i hrvatske interese", rekao je Milanović. 

Milanović je komentirao i makedonske i albanske napore za otvaranje pregovora s Europskom unijom.

Skoplje i Tirana neće u bliskoj budućnosti moći zadovoljiti kriterije koje žele zapadni političari, no Europa mora shvatiti da je članstvo dviju zemalja u Europskoj uniji u njezinom interesu i biti racionalna, rekao je predsjednik Zoran Milanović u ponedjeljak u Beču.

"Za mene je stvar jednostavna - te države ne mogu i neće u vidljivoj budućnosti dosegnuti one kriterije koje političari ili javnost u Nizozemskoj, Danskoj ili Švedskoj doživljavaju kao nekakav prag, nekakvu nultu točku. To je naprosto nemoguće", rekao je Milanović u Beču nakon susreta s austrijskim kolegom Alexanderom Van der Bellenom.

"Pitanje je samo koliko ćemo biti racionalni, dobrohotni, ali prije svega racionalni, te shvatiti da obzirom da se to nikada neće dogoditi napravimo određen aranžman koji će tim državama omogućiti da što prije osjete nešto konkretno", smatra hrvatski predsjednik i poručuje da je europsko članstvo dviju država u interesu i same Unije.

Dio članica EU-a predvođenih Francuskom je na sastanku Europskog vijeća u listopadu prošle godine odbilo otvoriti pristupne pregovore s te dvije države, no europski čelnici ističu kako žele da se oni otvore do zagrebačkog sastanka na vrhu koji će se na tu temu održati u svibnju ove godine.

Francuska je u listopadu ustrajala u tome da EU mora promijeniti metodologiju pregovora i naglašavala da dvije države ne čine dovoljno u borbi s korupcijom.

Europska komisija u ponedjeljak je objavila izvješća o napretku Sjeverne Makedonije i Albanije u području vladavine prava, ponovivši svoju raniju preporuku da obje zemlje zaslužuju otvaranje pristupnih pregovora.

EK je početkom veljače predložila novu i strožu metodologiju pregovora o pristupanju EU-u, što je bio uvjet Francuske za otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

Milanović je u Beču naglasio kako je blokiranje otvaranja pregovora pogrešno jer je Sjeverna Makedonija primjerice odradila niz poteza koji su bili "naprosto bolni" i koji su "ušli u intimni prostor kad je politika u pitanju", što se treba nagraditi.

Istaknuo je i kako je Albanija članica NATO saveza već više od deset godina, što znači da bi trebala biti i spremna za početak pregovora s EU-om.

"Zaključak za koji se ja bojim da će mnogi Albanci izvući jest da smetaju, da nisu dobrodošli".

Milanović strahuje i od "najgoreg mogućeg raspleta situacije" u kojem će albansko stanovništvo, "poticano nekim utjecajima izvan Albanije", zaključiti da nisu dobrodošli u europskom savezu jer su većinski muslimanske vjeroispovijesti, zbog čega su podložni "većem nadzoru".

"Da sam Albanac, pitanje je kako bih si objasnio zašto me toliki niz godina ne žele primiti u čekaonicu, i to je realno. Tkogod se bavi politikom i radi s ljudima mora biti potpuno svjestan da je to način razmišljanja koji je već tu", zaključio je Milanović u bečkoj palači Hofburg.  (Hina)

 

 

 

 

 

 

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene