Tomašević je istaknuo da je ročište bilo u ponedjeljak, da sudski postupak traje te kako su potpuno uvjereni da će ponovno dokazati nevinost. Istaknuo je kako je pet mjeseci nakon što je policija uložila žalbu na tu oslobađajuću presudu Prekršajnog suda, Visoki prekršajni sud odlučio uzeti to u razmatranje baš 15. srpnja na dan kad je u Varšavskoj ulici ponovno uhićeno 150 prosvjednika i odmah to i riješio.
Pročitajte i ovo
doživotni zatvor
Monstrumi ubili djevojčicu pa pokušali pobjeći: "Sara je pretrpjela više od 70 ozljeda i 25 prijeloma prije smrti..."
Bizarna presuda
Pala presuda protiv sutkinje optužene za krađu: "Bila je izvan misaonog fokusa, a sat vremena probavala odjeću?"
Tomašević je izvijestio i kako drugi dan nakon tog prosvjeda, 16. srpnja, par sati prije novog prosvjeda ispred HDZ-a, Upravni sud izlazi u javnost da su riješeni svi upravni postupci koje su stanari Varšavske i Osnovne škole u toj ulici nekoliko godina vodili na Upravnom sudu. Naveo je kako je Upravni sud o tome prvo obavijestio javnost, umjesto one koji su izgubili sporove.
Tomašević je istaknuo da se 150-ero prosvjednika za prosvjed 15. srpnja sada sudi pojedinačno na Prekršajnom sudu i da se za isto prekršajno djelo donose različite presude, neke su osuđujuće, a neke oslobađajuće. Do sada je donešeno 40-ak nepravomoćnih presuda.
Prosvjednici su osuđeni na temelju optužnih prijedloga policijskih postaja koji nikad nisu dostavljeni okrivljenicima niti njihovim odvjetnicima (braniteljima), ustvrdio je Tomašević i ocijenio da je prekršen članak 29. Ustava RH, čl. 6. Europske konvencije o ljudskim pravima te čl. 6. Prekršajnog zakona. Također tvrdi kako neke presude nisu poslane braniteljima te kako u nekima piše da su prosvjednici lišeni slobode oko 10 minuta, a zadržani su u policijskim postajama u pravilu i 10-tak sati.
Tomašević je istaknuo kako se četvero prosvjednika iz veljače sudi grupno, dok se 150-ero sudi pojedinačno. Pozvao je sve građane-prosvjednike koji su u Varšavskoj bili uhićeni 15. srpnja da im se hitno jave kako bi im osigurali besplatnu pravnu pomoć.
Teodor Celakoski iz Prava na grad rekao je da '15. i 16. srpnja imamo vrlo intenzivno djelovanje pravosuđa'. 'Zanimljive su 'koincidencije' da u državi koja nominalno i formalno razdvaja izvršnu i sudbenu vlast imamo u najmanju ruku sumnjive situacije. Mi zaista smatramo da se radi o političkom pritisku na sudstvo budući da je poništavanje presude Prekršajnog suda bilo 15. srpnja upravo na onaj dan kad su prosvjednici bili uhićeni', ustvrdio je Celakoski. (Hina)