Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice na zdravlje te dovesti do nastanka ozljeda poput ozeblina, promrzlina i smrzotina te opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može imati i smrtni ishod.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke za zaštitu od hladnog zimskog vremena.
Najbitnije je pratiti vremensku prognozu, upozorenja o niskim temperaturama te u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta izbjegavati izlazak iz kuće.
Osim toga preporučuju i višeslojno odijevanje, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu valja zaštititi kapom koja prekriva oba uha, a ruke rukavicama.
Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja direktnog udisanja hladnog zraka što je posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih puteva. Izuzetno je važna i topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
Pročitajte i ovo
Uhićen 42-godišnjak
Zadarska policija uhitila dilera: Pronađeno 2 kilograma hašiša, amfetamin, marihuana...
Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganju niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega na tlu, valja biti oprezan zbog skliskih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju.
Kod niskih temperatura treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje. Pomozite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami, savjetuje HZJZ.
Pročitajte i ovo
zaštićene vrste
Pao uhodani biznis krijumčara: Vadili trpove, ježince i prstace i ilegalno ih prodavali po restoranima
Ako osjetite hladnoću i drhtavicu, nemojte to zanemariti već se utoplite i sklonite s hladnoće.
Izletnici, planinari, alpnisti, vojnici i svi koji moraju duže vremena boraviti na otvorenom i kod kojih se počnu pojavljivati prvi znakovi pothlađivanja poput utrnuća i gubitka osjeta u prstima uz blijedu kožu, ponekad i bol, trebaju odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postupno utopljivati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline.
Preporučuje se dati tople bezalkoholne napitke poput čaja i juhe te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati: Hitnu medicinsku službu (194) ili Centar za žurne službe (112).