Novoizabrani šef Državnog odvjetništva RH Ivan Turudić u razgovoru za N1 rekao je kako nije siguran da je bilo potrebno u Hrvatskoj osnivati Ured europskog javnog tužitelja jer je, među ostalim, upravo glavni državni odvjetnik nadležan za rješavanje eventualnih sukoba nadležnosti između EPPO-a i DORH-a.
Objavio DHMZ
Upaljen meteoalarm za dio zemlje: Vrijeme je opasno, evo kada stiže snijeg
Popis država
Ovo su države kojima je Trump uveo najviše carine: Među njima su Srbija i BiH
Blagdan Uskrsa
Učenici uskoro idu na praznike, no sreća će kratko trajati: Evo i zašto
"Niz zemalja ga nema i funkcioniraju i mislim da je situacija kod njih bolja. Ali to je politička odluka i treba je poštovati. Oni se brinu o financijskim interesima EU-a. Mislim da se prenaglašava njihova moć", rekao je Turudić.
Pročitajte i ovo
Nakon izbora Turudića
FOTO Zapaljeni lampioni ispred DORH-a: ''Danas je preminulo hrvatsko pravosuđe''
Čime se zapravo EPPO bavi i koje su mu nadležnosti? Ured europskog javnog tužitelja decentralizirani je ured tužitelja Europske unije nadležan za istrage, kazneni progon i pokretanje sudskih postupaka u vezi s kaznenim djelima koja čine štetu proračunu Europske unije. Riječ je o prijevarama, korupciji ili teškim prekograničnim prijevarama povezanima s PDV-om. Uredba o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja na snagu je stupila u studenom 2021. godine te zasad uključuje 22 članice EU-a.
To su Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Italija, Litva, Latvija i Luksemburg, gdje je ujedno i sjedište Ureda, te Malta, Nizozemska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Španjolska.
Pročitajte i ovo
Saga se nastavlja
Nove poruke Josipe Rimac potvrđuju Milanovićeve izjave? Mamić je lobirao za Turudića i raspitivao se zašto nije izabran
Zasad samo nacionalna tijela mogu provoditi istrage i kazneni progon u slučaju prijevare na štetu proračuna EU-a. Ali njihove ovlasti prestaju na državnim granicama.
Kolegij EPPO-a sastoji se od jednog europskog tužitelja iz zemlje članice koja sudjeluje u provedbi uredbe o europskom tužiteljstvu. Vodi ga glavna europska tužiteljica Laura Kövesi. Svaka zemlja članica ima najmanje dva europska delegirana tužitelja koji rade u uredu u svojoj domovini.
Pročitajte i ovo
Bliska dopisivanja
Branko Bačić objasnio što misli o Turudiću nakon svih poruka koje su puštene u javnost: "Ja nisam njegov odvjetnik, ali..."
U Hrvatskoj ih trenutačno ima četvero, uz europsku tužiteljicu Tamaru Laptoš, koja je prije toga bila šefica USKOK-a, a široj javnosti najpoznatija je kroz rad tužitelja protiv bivšeg premijera Ive Sanadera. Ured u Zagrebu počeo je s radom kada i uredi u ostalim zemljama, 1. lipnja 2021. godine.
Otad je europsko tužiteljstvo pokrenulo brojne postupke, među ostalim protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac, bivšeg ministra Tomislava Tolušića, čelnih ljudi Geodetskog fakulteta…