U Zagrebu je održan tradicionalni prijem Srpskog narodnog vijeća u povodu pravoslavnog Božića koji će ovoga puta ostati zapamćen po diplomatskom ''incidentu''. Naime, ambasadorica Republike Srbije u Hrvatskoj, Jelena Milić je napustila mjesto radnje zbog reakcije, odnosno ignoriranja onoga što je rečeno u pismu kojega su potpisali dobitnici nagrade "Svetozar Pribičević".
Podsjetimo, prvu nagradu koju SNV već tradicionalno dodjeljuje dobili su Jasmina Petrović, srpska književnica za djecu i mlade, te Radivoj Raša Andrić, redatelj i scenarist, koje povezuju knjiga i film 'Ljeto kada sam naučila letjeti', Tema su "ratne posljedice u životima nekoć velike i vitalne hrvatsko-srpske porodice.
Dobitnici nisu došli na domjenak, ali su poslali pismo zahvale u kojemu međuostalim, zahvaljuju "mladima u Srbiji koji nas ovih dana uče kako se leti i kako se svijetli".
Ambasadorica Milić, čuvši ove riječi, osjetila se pozvanom da napusti primanje i tako pokaže da je ovom porukom prozvana vlasti u Srbiji. Njezin potez postao je jedna od glavnih tema u medijima, a nekima se obratila i na svojoj Facebook stranici.
"Ukazujem vam, a kako su korektno prenijeli hrvatski mediji, da nisam reagirala na sadržaj pisma već na reakciju čelnika SNV na jedan dio iz pisma. Napuštanje skupa u takvim okolnostima nije stvar "nerviranja" već dio uobičajene diplomatske prakse", poručila je u objavi označivši portal Nova.rs.
Nije ovo prvi put da se ambasadorica Milić udaljila s mjesta koje joj nije odgovaralo. Kako piše tportal, u jednoj od debata na režimskom TV Pinku Aleksandar Vučić joj je rekao da ''njezina politika ne donosi dobro Srbiji'' i da je sve što je rekla ''protiv interesa Srbije''. Tada je demonstrativno napustila studio jer mu se protivila, a na primanju SNV-a kako bi ga - branila.
Malo pomalo Vučićeve su riječi zaboravljene - prije dvije godine Milić imenovana je za ambasadoricu u Hrvatskoj. Većina medija tada se osvrnula na kombinaciju koju je odjenula za predaju vjerodajnica Zoranu Milanoviću. U svoje dvije godine u Zagrebu zabilježeno je i da je posjetila Vukovar i upisala se u knjigu dojmova vukovarskog Vodotornja.
''Nema riječi. Samo sućut za nevine civilne hrvatske žrtve. I vječno poštovanje", napisala je zbog čega se uzbunio dio srpske javnosti. Potom je tu objavu obrisala s Facebooka.
Njezina biografija objavljena na Wikipediji govorio kako je rođena 1965. godine u Beogradu. Srpska je politička analitičarka i diplomatkinja te osnivačica Centra za euroatlantske studije (CEAS) koji je zatvoren 2021. godine, a ona već iduće poslana u Zagreb.
Diplomirala je inženjerski menadžment. Kasnih devedesetih podržavala je i sudjelovala u nenasilnim prosvjedima koji su doprinijeli rušenju Miloševića s vlasti, o čemu je snimljen i film "Obaranje diktatora" kojega Milić producirala.
Pročitajte i ovo
Povećanje mrežarine
Loša vijest za građane na početku godine: Cijena struje ponovno raste
Pročitajte i ovo
privedeni su
Potjera u Zagrebu: Bježali policiji, droga letjela na sve strane