Odluku o sazivanju konstituirajuće sjednice Sabora donio je predsjednik Republike Stjepan Mesić 28. prosinca prošle godine, na dan kada je od Državnog izbornog povjerenstva zaprimio konačne službene rezultate parlamentarnih izbora, a dva tjedna nakon što je predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu dao mandat za sastavljanje nove hrvatske Vlade.
Pročitajte i ovo
Tema dana
Treba li prijevremeno raspustiti Sabor?
Konstituirajuća sjednica Sabora 11. siječnja
Sabor se, po hrvatskom Ustavu, konstituira izborom predsjednika, a do izbora novoga predsjednika, koji bi trebao biti HDZ-ovac Luka Bebić, sjednicom će kao predsjednik iz prošlog saziva predsjedavati Vladimir Šeks, koji je predložio dnevni red prve sjednice na kojoj se, kao prva točka, očekuje izbor Mandatno-imunitetnog povjerenstva.
MIP bi trebao podnijeti izvješće o provedenim izborima i imenima izabranih zastupnika, kao i o podnesenim ostavkama na zastupničku dužnost, imenima zastupnika koji obnašaju dužnost nespojivu sa zastupničkom dužnošću pa im zastupnički mandat miruje, imenima zastupnika kojima mandat miruje na njihov zahtjev, te o zamjenicima zastupnika koji umjesto njih počinju obnašati zastupničku dužnost.
Novoizabrani zastupnici zatim će položiti svečanu prisegu kojom započinju obnašati zastupničku dužnost, a istodobno prestaje mandat zastupnicima prethodnog saziva Sabora.
Zastupnici bi zatim trebali izabrati potpredsjednike Sabora - stranke vladajuće koalicije predložile su da njihova tri potpredsjednika budu HDZ-ovci Vladimir Šeks i Ivan Jarnjak te HSS-ovac Josip Friščić, dok se najjače oporbene stranke SDP i HNS još nisu dogovorile oko dva potpredsjednička mjesta koja pripadaju oporbi. SDP, naime, ustraje da, s obzirom na njihovih 56 zastupnika u odnosu na HNS-ovih sedam, imaju pravo na oba potpredsjednička mjesta, dok HNS inzistira na jednom mjestu, te je moguće da Sabor prvi put o dva oporbena potpredsjednika glasuje između tri kandidata.
Potom slijedi izbor tajnika Sabora, koji bi i dalje trebao biti Josip Sesar, te njegova zamjenika (očekuje se izbor Ivana Bukarice), a slijedi izbor predsjednika, potpredsjednika i članova Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove, Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav te Odbora za zakonodavstvo. Na čelu tih odbora bit će HDZ-ovci, i to Nevenka Majdenić na čelu Odbora za izbor i imenovanja, Šeks Odbora za Ustav, a Dražen Bošnjaković Odbora za zakonodavstvo.
Nakon domjenka, koji će biti upriličen u povodu konstituiranja
Sabora, poslijepodne počinje izvanredna sjednica na kojoj će HDZ-ov i ostali klubovi predložiti izmjene Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i državnih upravnih organizacija te, vjerojatno, Zakona o sustavu državne uprave. Tim se zakonima uređuje nova vlada koja će, umjesto dosadašnjih 13, imati 15 ministarstava (nova su ministarstvo turizma te regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva).
Te bi prijedloge trebali razmotriti odbori za Ustav te za
zakonodavstvo, a poslijepodne raspraviti i o njima glasovati saborski plenum.
Dan poslije, u subotu, nastavlja se izvanredna sjednica Sabora na kojoj bi mandatar Ivo Sanader trebao izložiti program nove vlade, a zastupnici bi ga trebali raspraviti te glasovati o povjerenju Vladi u cijelosti.
Peti saziv Hrvatskog sabora raspušten je prije tri mjeseca, mjesec i pol dana prije izbora na kojima je u Sabor izabrano 153 zastupnika, jedan više nego u prethodnom sazivu. Najviše zastupnika, njih 66, osvojio je HDZ, SDP će imati 56 zastupnika, HNS sedam, HSS šest, IDS i HDSSB po tri, HSLS dva, HSP i HSU po jedan, a u Saboru će sjediti i osam zastupnika nacionalnih manjina.
Nakon potpisanih sporazuma s koalicijom HSS-HSLS, HSU-om te sa osam zastupnika nacionalnih manjina, HDZ ima potporu 83 zastupnika (parlamentarnu većinu čini najmanje 77 zastupnika).