Guardian: Hrvatska policija pali telefone i putovnice migranata
Piše M. O.,
10. listopada 2024. @ 10:43
Prema izvješću koje je dobio britanski Guradian, hrvatska policija navodno pali dokumente i imovinu migranata koji žele ući u Europsku uniju te ih podvrgava nasilju. Neka svjedočanstva su mučna.
Podijelite
Britanski list Guradian od humanitarne organizacije No Name Kitchen primio je izvješće i fotografije koje bacaju ružno svjetlo na rad hrvatske pogranične policije.
Kako tvrdi britanski list, hrvatska policija pali telefone i putovnice tražitelja azila.
"Čini se da hrvatska granična policija spaljuje odjeću, mobitele i putovnice zaplijenjene od tražitelja azila koji pokušavaju prijeći u Europsku uniju prije nego što ih gurne natrag u Bosnu", piše Guardian.
Spaljivanje stvari, premlaćivanje
NKK je detaljno otkrio lokacije osam velikih hrpa paljevine na kojima su hrvatski policajci navodno spaljivali osobne stvari i dokumente koji su migrantima bili potrebni za podnošenje zahtjeva za azil kada stignu u EU.
Na spaljenim pametnim telefonima mogli bi se nalaziti i dokazna videa u fotografije o zlouporabama koje provodi hrvatska policija, a koje su snimili tražitelji azila, priopćio je NKK.
Krajem 2023 i početkom 2024. članovi humanitarne organizacije otputovali su do hrvatsko-bosanske granice kako bi pronašli dokaze o zgarištima o kojima svjedoče migranti.
We need your support - TORTURE AT THE BORDERS
Temperatures are freezing &everyday we meet people with no shoes. They tell to us, as every winter, that police from Croatia, EU country, pushed them back illegally to Bosnia and take the shoes and clotheshttps://t.co/PrtW3rg5ampic.twitter.com/zy4xm5ayDd
Organizacija je identificirala lokacije u područjima koja su poznata po vraćanju ljudi i dokumentiranim osobnim iskaznicama, poluspaljenim torbama, stotinama telefona, cipela, naočala, službenim vladinim dokumentima, bankovnim bankama, novcu i drugim svakodnevnim predmetima. Također je prikupila svjedočanstva o navodnom nasilju pogranične policije.
Hrvatska granična policija zaustavlja i pretražuje mnoge, a neki su navodno opljačkani i nasilno poslani natrag u Bosnu, gdje tisuće tražitelja azila mogu ostati blokirani na često niskim temperaturama.
Takva odbijanja su očito kršenje međunarodnog prava, koje kaže da tražitelji azila moraju imati priliku podnijeti svoj zahtjev za azil nakon što su unutar granica zemlje, piše Guardian.
Prijetnje silovanjem
U prosincu 2023. 23-godišnja trudna Marokanka rekla je da su je seksualno napastovali hrvatski službenici prije nego što su spalili njezine stvari, zajedno s predmetima drugih članova iz njezine skupine.
Žena, koja je putovala sa suprugom, još jednom ženom i troje maloljetnika, rekla je da su je pogranični policajci podvrgnuli invazivnom pregledu 'do gola', uključujući i genitalije te joj prijetili da će je silovati.
"To je bila najgora stvar koja mi se dogodila. Više bih voljela da me on (policajac, op.a) pretukao nego pretražio na ovakav način", rekla je Marokanka. Dodala je i da je vidjela da policajci pale njezine stvari.
Hrvatska policija sve negira
Unatoč svjedočenjima humanitarnih radnika i novinara, Hrvatska poriče da je vraćala tražitelje azila u Bosnu ili da je protiv njih koristila nasilje. NKK je nedavno podnio podnesak posebnom izvjestitelju UN-a za mučenje sa svojim dokazima.
Glasnogovornik hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova rekao je da ono ima "politiku nulte tolerancije prema bilo kakvim potencijalnim nezakonitim aktivnostima zaposlenika", te da ima neovisan mehanizam za nadzor ponašanja policije.
Što se tiče svjedočenja trudnice, glasnogovornik je rekao: "Potpuno je nezamislivo da bi se takav incident dogodio, a da se odmah ne prijavi policiji".
"Povodom tvrdnji da hrvatska policija spaljuje predmete koje je oduzela migrantima, obavještavamo vas da, kako bi izbjegli vraćanje u Hrvatsku kao tražitelji međunarodne zaštite, migranti ponekad uništavaju stvari koje nose sa sobom i odbacuju osobne stvari prilikom pokušaja ilegalnog prijelaza granice”, rekao je glasnogovornik.
Guardian je podjedtio i da je 2019. Europski sud za ljudska prava presudio da je hrvatska policija odgovorna za smrt šestogodišnje afganistanske djevojčice koja se zajedno s obitelji morala vratiti u Srbiju prešavši preko željezničke pruge pri čemu ju je udario vlak te je preminula.
Na tekst Guardiana reagiralo je i Ministarstvo unutarnjih poslova. Što su priopćili, pročitajte ovdje.