Veleposlanstvo Republike Slovenije u Hrvatskoj reagiralo je priopćenjem nakon što je izjava ministra vanjskih poslova Slovenij, Karla Erjavca, podigla prašinu u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo
Akrap za Dnevnik Nove TV
Vrh Srbije teško optužio hrvatsku tajnu službu, a stručnjak za sigurnost tvrdi: "Vučić koristi prokušanu metodu..."
NEDOSTAJE NAM MILIJUN EURA
Susjedi počinju s proizvodnjom staničnih pripravaka koji spašavaju živote, a gdje je Hrvatska zapela?
>> Obersnel Slovencima: Možda mi nećemo u EU, ali nećete ni vi na Jadran
Naime, Erjavec je rekao da, u slučaju da se rješenje za Ljubljansku banku ne pronađe, ne samo da Hrvatska ne bi ušla u Europsku uniju 1. srpnja, kako je predviđeno, nego bi zbog situacije u Europskoj uniji kojoj proširivanje u sadašnjem trenutku nije prioritet hrvatsko članstvo u Europskoj uniji općenito moglo postati upitno.
Priopćenje Veleposlanstva Republike Hrvatske u Zagrebu vam prenosimo u cijelosti:
'Govoreći o političkoj krizi u Sloveniji ministar vanjskih poslova Republike Slovenije Karl Erjavec u emisiji "Pogledi Slovenije" potvrdio je da će se založiti i učiniti sve da se pronađe rješenje za problem Ljubljanske banke u Hrvatskoj i što prije ratificira pristupni ugovor za ulazak Hrvatske u Europsku uniju, jer bi se u slučaju da se promaši 1. srpanj 2013. kao ciljani datum moglo dogoditi da Hrvatska čak nikad ne bi ušla u EU.
Taj datum bi bio izložen opasnosti u slučaju da bi u Sloveniji bili raspisani prijevremeni izbori a parlament raspušten pa u tom slučaju ratifikacija ne bi bila moguća, a bez nje proširenja ne može biti. No, uz to postoje dodatne nejasnosti i o tome, što bi se u tom slučaju točno dogodilo odnosne kakve bi bile pravne, političke pa i financijske posljedice, kako za EU kako i za Hrvatsku. Nije isključena niti mogućnost da bi bilo potrebno pripremiti sasvim novi pristupni ugovor za Hrvatsku.
Ministar Erjavec je dakle bez svake sumnje govorio o svojoj zabrinutosti zbog političke situacije u Sloveniji koja može imati i vanjskopolitičke posljedice. Tobožnje prijetnje su interpretacija medija.
Ministar je govorio i o svojoj velikoj želji, da se uspješno zatvori pitanje Ljubljanske banke na način, da se poštuju međunarodni sporazumi i dogovori, sukladno kojima o pitanju Ljubljanske banke treba pregovarati i postići dogovor a ne da o tome jednostranu presuđuju hrvatski sudovi. A slovenski stav o tome, da hrvatske državne ovlasti za tužbe moraju biti povučene, pošto nije moguće o istoj stvari i pregovarati i tužiti se, već dugo je pozna', stoji u priopćenju koje je potpisao Rok Srakar.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook