'Na ruku nam ne ide činjenica da su u Italiji sazvani izbori, međutim ono što nam u tom kontekstu ide na ruku je činjenica da dosadašnji premijer Romano Prodi zadržava svoju funkciju do izbora, što znači da će on biti još dva mjeseca predsjednik vlade i to je vrijeme u kojem bismo mi trebali raščistiti i možda riješiti problem ZERP-a', rekao je Sanader.
Pročitajte i ovo
Užasno otkriće
Strava u susjedstvu: Mrtva beba pronađena na smetlištu
Potvrdio, ali bez detalja
Pahor: Znam da je Sanader ušao u Sloveniju
Ponovio je kako Hrvatska ima rješenje koje bi otklonilo nezadovoljstvo Italije i Slovenije, uz punu primjenu ZERP-a, te još jednom pozvao da se to pitanje riješi u kvadrilaterali s dvjema susjednim državama i Europskom komisijom.
Odbacio je komentare da je pitanje ZERP-a predimenzionirano kako bi se prikrila činjenica da Hrvatska zaostaje u nužnim reformama.
'To nema veze s istinom. Onaj tko piše ovakav komentar, neka kaže da ZERP nije problem, ali mi vidimo svi da je', rekao je Sanader.
Ističući još jednom odlučnost Vlade da u provođenju nužnih reformi 'ubaci u petu brzinu', Sanader je kazao kako 'očekuje renoviranje i ažuriranje akcijskog plana borbe protiv korupcije, na temelju Nacionalne strategije koju je usvojila i Vlada i Sabor'.
Odbacio je tumačenje predsjednika SDP-a Zorana Milanovića da bi predsjednik države Stjepan Mesić trebao sazvati sve stranke, jer vladajući nisu u stanju Hrvatsku izvući iz problema.
'Ovo nije dobar, ni na Ustavu utemeljen prijedlog', ocijenio je Sanader, ističući kako postoje situacije u kojima je potrebno uključiti oporbu, da je to činio ranije, te da će činiti i ubuduće,
ukaže li se potreba.
Podsjetio je da je SDP krajem 2006. inzistirao na primjeni ZERP-a od 1. siječnja ili 1. srpnja 2007. 'Upozoravali smo na potrebu odgode i moram reći da je HNS tada imao puno više razumijevanja za kontekst u kojem se Hrvatska nalazi', rekao je Sanader.
SDP-ovu najavu formiranja vlade u sjeni ocijenio je politikantskim i jeftinim štosom', a odbacio je i mogućnost formiranja velike koalicije s tom strankom.
'Kako razmišljati o koaliciji s ljudima koji dva mjeseca prije nego što će Hrvatska dobiti pozivnicu za NATO traže da se o tome provede referendum', upitao je Sanader, ustvrdivši da bi provođenje referenduma odgodilo ulazak u NATO, ali i u EU.
'To je vrlo neodgovorna politika. Meni je jako žao što SDP inzistira na toj politici. Oni su se diskvalificirali uopće u promišljanju o jednom partnerstvu s HDZ-om', dodao je Sanader.
Najavio je da će Vlada razmotriti prijedlog Saveza gradova i općina o smanjenju PDV-a na neke proizvode, ali i naglasio kako je ključno da gradovi neopravdano ne poskupljuju komunalije.
Rekao je i kako će se, nakon ministra financija Ivana Šukera, i osobno susresti s bankarima, jer je, kaže, nezadovoljan ponašanjem banaka.
'Banke vrlo dobro zarađuju u Hrvatskoj i nije nelegitimno pitanje koje ću im ja postaviti, zašto moraju dizati kamate za građane', rekao je Sanader.