"Molim sve kolege da mi skinu imunitet u ovom slučaju, a potom ću se obratiti Mandatno-imunitetnom povjerenstvu (MIP) sa zahtjevom da mi se potpuno skine", rekao je Grmoja, kojem je predsjednik Sabora Gordan Jandroković odgovorio da nema "generalnog" skidanja imuniteta, nego se to radi od slučaja do slučaja.
Pročitajte i ovo
goruće pitanje
Hrvatska uvodi zakon koji je jedna članica EU poništila prije pola godine
BRAČANIN BAUK U ELEMENTU
Oporba u Saboru napala porez na nekretnine: "To je nesretnina od poreza"
Taj slučaj zapravo je privatna tužba koju je protiv Grmoje, zbog klevete, podnio bivši SDP-ov ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić zbog Grmojine izjave da ima indicije da je čelnika Mosta Božu Petrova nakon izbora 2016. obrađivao PNUSKOK.
MIP je ''zauzeo'' uobičajen stav da se zastupniku, u ovom slučaju Grmoji, traje mandat uskraćuje odobrenje za nastavak kaznenog progona protiv njega, dakle, ostaje mu zastupnički imunitet. Grmoja je, međutim, pozvao kolege da mu, ipak, skinu imunitet, dakle da postupe suprotno preporuci MIP-a, što su oni i učinili. Za odluku MIP-a se izjasnilo 23 zastupnika, dvoje je bilo suzdržano, a 89 protiv pa je temeljem toga Grmoji skinut imunitet, konstatirao je Jandroković.
Peđa Grbin (SDP) je, međutim, upozorio na jedan ''detalj''. "Sabor je sada odbio prijedlog MIP-a, no da bi se Grmoji skinuo imunitet, MIP mora predati takav prijedlog, a Sabor ga prihvatiti", kazao je Grbin s čijim se tumačenjem Jandroković načelno suglasio. "To pravno tumačenje ima mi svoju logiku pa ćemo vidjeti što dalje ovo je jedinstven slučaj", rekao je Jandroković i najavio kako će se o svemu obaviti konzultacije.
Arsen Bauk (SDP) podsjetio je, međutim, da se takav slučaj već dogodio u Saboru, kod skidanja imuniteta Željku Jovanoviću (SDP). "Predsjednik Sabora je odmah dao na glasovanje suprotan zaključak, skida se imunitet, tako da ako to date na glasovanje i Sabor odluči, onda to napravite, mi ćemo glasovati protiv", rekao je Bauk.
Mislim da će mi MIP morati dati prijedlog pa ćemo to napraviti idući put, odgovorio je predsjednik Sabora, a Grmoji, koji je ustrajavao na skidanju, poručio da mu imunitet i dalje traje. "Znači, odbili smo odluku MIP-a o ostanku imuniteta, međutim Vama imunitet traje do odluke MIP-a i potvrde plenarne sjednice", rekao je Jandroković Mostovu zastupniku.
Podržali proglašenje IGP-a, Zekanović nezadovoljan
Uz glasove velikog broja zastupnika, Hrvatski sabor u petak je podržao odluku da se u Jadranskom moru proglasi isključivi gospodarski pojas (IGP) što će se formalno dogoditi u siječnju, nakon trilateralnog ministarskog sastanka sa Slovenijom i Italijom. Od 130 zastupnika, za spomenutu odluku izjasnilo ih se 129, a jedan je bio suzdržan. Sabor je zadužio Vladu da na trilateralnom sastanku u siječnju 2021., između Hrvatske, Italije i Slovenije, podupre snaženje suradnje u svjetlu proglašavanja isključivih gospodarskih pojaseva Republike Hrvatske i Talijanske Republike u 2021.
"Činom proglašenja IGP-a učinit ćemo najviše što možemo u pravnoj zaštiti Jadranskog mora", rekao je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, te ocijenio da su dosadašnjim aktivnostima izvršene sve potrebne predradnje i stvoreni uvjeti za donošenje predložene odluke, početkom iduće godine.
IGP će u odnosu na postojeći ZERP, proglašen 2003. donijeti dva nova prava – izgradnju umjetnih otoka te korištenje snage mora, vjetra i struja.
Sabor je prihvatio i izvješće o konzultacijama u vezi s namjerom proglašenja IGP-a u Jadranskom moru. Prije samog izglasavanja, saborski su klubovi ponovili svoja stajališta o proglašenju IGP-a, za jedne je to svečani trenutak, drugi poručuju da razloga za slavlje – nema.
"Danas je jedan svečani trenutak, izražavam zadovoljstvo što nakon pet godina naše borbe, ali i borbe naših prethodnika, izglasavamo tu odluku", rekao je Nikola Grmoja (Most).
Ponovio je kako mu je drago da su vladajući promijenili mišljenje, te ustrajao da je to napravljeno pod utjecajem Italije.
Nažalost, danas nema razloga za slavlje, uzvratio je Hrvoje Zekanović (HS), opetujući kako je na vidjelo izašao "sav jad i bijeda hrvatske politike". Da Italija nije odlučila proglasiti IGP, Hrvatska to nikada ne bi učinila, kazao je, te ponovio kako se nakon proglašenja IGP-a, ništa neće promijeniti, "talijanske koče i dalje će orati hrvatsko podmorje".
Branko Bačić (HDZ) je istaknuo kako Hrvatska štiti strateške i nacionalne interese na Jadranu, kako će proglašenjem IGP-a moći graditi umjetne otoke i iskorištavati energiju vjetra i mora. U IGP će se naši ribari ponašati prema odredbama koje osvaja Europska komisija na prijedlog matične države, Hrvatske, kazao je. I Arsen Bauk (SDP) drži da je proglašenje "ipak svečani trenutak", Sabor završava proces koji je 2003. počela Vlada Ivice Račana.
To je pak demantirao Milan Vrkljan (DP). "Pozivam HDZ-ove zastupnike da budu budni - nije istina da je 2003. počet proces, počeo je 1994. na inicijativu predsjednika Tuđmana", kazao je zastupnik.
Sabor je je u petak jednoglasno prihvatio Odluku Vijeća o sustavu vlastitih sredstava EU, jedan od ključnih zakonodavnih akata Unije, čija je svrha osigurati financiranje kroz idućih sedam godina.
Sustav financiranja proračuna EU-a sastoji se od tri glavne kategorije prihoda: tradicionalnih vlastitih sredstava čiji najveći dio čine carine, prihoda od poreza na dodanu vrijednost i prihoda od vlastitih sredstva temeljenog na bruto nacionalnom dohotku. Dogovorom oko paketa višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje od 2021. do 2027. predviđeno je uvođenje i nove kategorije prihoda temeljem vlastitih sredstava od nerecikliranog plastičnog ambalažnog otpada, a u skladu s strategijom EU zelene tranzicije i održivog gospodarstva.
Izglasana zabrana petardi
Izmijenjen je i Zakon o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja kako bi se zaštitili životi ljudi, smanjilo stradavanje i ozljeđivanje, posebice maloljetnika.
Izmjenama se pored dosadašnje zabrane petardi i redenika kategorije F3, zabranjuje prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba petardi i redenika kategorije F2 građanima za osobne potrebe.
"Nažalost, nisu prihvaćeni amandmani zastupnika Davora Dretara i Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka da se uporaba ostale bučne pirotehnike iz tih kategorija dopusti samo u razdoblju od 31. prosinca do 1. siječnja. Sretni smo što se, nakon osam godina naše kampanje za zabranu svih vrsta petardi, današnjim izglasavanjem u Saboru dogodio dugoočekivan povijesni trenutak za Hrvatsku", izrazio je zadovoljstvo Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja.